Şehit Mehmet Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerimizden 2 « ANADOLU
Şehit Mehmet Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerimizden 2

Şehit Mehmet Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerimizden 2

Yazar: İKRA ANADOLU
16 Mart 2019
77

OKUMAK BİLGELİKTİR

İnsanın öğrenme ve kendini geliştirme isteği çocukluktan itibaren başlar. Okumaya başladığımız andan itibaren fikir yapımız, hayal dünyamız ve sözcük darağacımız gelişmeye başlar. İnsan için öğrenmenin en kolay ve en etkili yolu kitap okumaktır.

Okuma aşısıyla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi bir geleceğe giden insanoğlu olacaktır. Okumak, cehaletin farkına vararak bilginin gücünü hissetmektir. İnsanlar düşünerek yaşamlarını sürdürürler. Düşünmek için bilmek için okumak gerekir.

İnsan için okumak her zaman önemli bir yer tutmuştur antik çağlara baktığımız da büyük kitaplıkları ve kütüphaneleri olmayan uygarlık yoktur. Her okuduğumuz kitap bize ayrı bir düşünce ve renk katar.  Bu düşünceler ışığında yolumuzu aydınlatacak kandil gibi olur kitaplar Gelişen toplumlara baktığımızda okuma oranlarının çok yüksek olduğunu görürüz. İlim, bilim ve teknoloji alanlarında ileri seviyededirler.

Okuma yazma oranları düşük cahil toplumlar günümüz şartları rahat bir yaşam sürerler ve geri kalmaya mahkûmdurlar. Cehalet, bilginin düşmanıdır. Ancak okuyan milletler cehaleti yenebilir. Okumak bilgimizi arttıran ufkumuzu genişleten ve güzel düşüncelere sahip olmamıza yarayan ALLAH’IN bize verdiği en güzel lütuftur.

        GÖKÇE NUR ARSLAN 10-A

 

 

OKUMANIN ÖZGÜRLÜĞÜ

 İnsan okumakla birçok yönünü geliştirebilir. Ve güzelleştirebilir. Okumanın belli bir saati, yaşı, vakti yoktur. Yüzyıllardan beri vardır okumak. Okumak bazılarına göre bir kitabın sayfalarını çevirmektir sadece kimine göre ise her kelimesinde ayrı bir anlam taşıyan hazinedir. Okuyan insan normal hayatta yapamadığı bir sürü şeyi elindeki o kitapla yapar. O kitabın içine dolar ve akışa bırakır kendini. Kimi zaman gökyüzündeki bir bulut kadar hafif hisseder kimi zaman kuşlar kadar özgür. Bilgi edinir ya da buna çabalar, kendini geliştirmek ister. Okuyarak bir sürü eksik yönünü tamamlar. Kitabı tam anlamıyla okuyan insanların ifadelerini izleyin yüzleri her sayfada değişir. Sanki olayı o yaşıyormuş gibi hisseder. Heyecanlanır duygulanır, sevinir bazen kitap hiç bitmesin ister. Çağımızın hastalığı teknoloji yerine okumayı tercih eder. Sadece kitap okuyarak değil çevresindeki her şeyi okuyarak tam anlamıyla okumuş olur. Yani ilk emir “ikra” kelimesini uygular hayatında.

     ESRA ALAŞ  11-C

 

OKU-OKUT-OKUN

OKU!

 Yüce dinimiz, okumaya büyük önem vermiştir. Kuran-ı Kerimde “Rabbinin adıyla oku” buyurulmuştur. Rabbimiz insan yetiştirmenin temeline “Rabbinin adıyla okumayı”  koymuştur. Okumak bu kadar önemli bir şeydir. Kendini en iyi şekilde yetiştirmenin en iyi yoludur “okumak”.     Okumak nefes almak gibidir. Okudukça hayatta kalırsın. Bilginin gücü insanı yaşatır. Okumak, özgür olmaktır. Kendi kararlarını kendin alman demektir. Kitap okuyarak zaman geçiren nesiller başarılı ve iyi yetişmiş olacaktır. Eğer hala bir kitap beni nasıl değiştirir ki diyorsanız elinizdeki kitaba bakın bir zamanlar oda odundu okuyarak daha güzel bir dünya olabilir. Şimdi en yakınınızdaki kitaba uzanın ve dünyanız güzelleşsin.

        ŞEVVAL ARSLAN 12-A

 

OKUMAK

 İkra  “oku” Allah’ın adıyla oku okumak bizi sefaletten ve cehaletten kurtarır ve ufkumuzu açar. Okumak F. Kafka’nın sözüyle  “insanı ısıran kitaplar okumalıyız; çünkü okuduğumuz kitap bir yumruk indirerek bizi uyarmıyorsa pek de fayda sağlamaz diyerek, okuyacağımız kitapları iyi seçmemiz gerektiğini zamanın süzgecinden geçen doğru, yararlı, yeterli olduğu zaman içinde eleştirisi yapılmış olmaktır” diyor. Bu nedenle okuyacağımız kitaplar ilgimizi çekmeli, bizi etkilemeli ve değerli olmalıdır. Okudukça hangi kitapların daha değerli olduğunu anlayacak,  böylece daha sağlıklı seçimler yapabileceğiz. Kuran-ı Kerimde de bahsedildiği üzere ilk ayetimiz ve ilk emrimiz olan “oku” kelimesi bize rehber olmak için gönderilmiştir. Son olarak okumak bizi daha ileri ve güzel yollara sürükleyecektir.

           İLKNUR ÖZDAĞ 10-A