YOL ARKADAŞINIZ KİTAP OLSUN
Söyleşiler

Prof. Dr. Sefa SAYGILI

09 Kasım 2018

Psikolojik rahatsızlıklardaki patlamanın arkasında fıtrattan uzaklaşma vardır; çözüm, kulluğa geri dönmektir.

Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan

30 Ekim 2017

Sanma her ilme varan tâlib olur Sanma her tâlib olan âlim olur Âdemin binde biri âlim olup Nice yüz binde biri kâmil olur!

Meral GÜNEL (İstanbul Müftülüğü Anadolu Yakası Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Koordinatörü)

22 Eylül 2017

İki kişi arasında gerçekleşse de, sonuçları bütün topluma yansır. Bu nedenle evlilikten ne beklenmeli, neye dikkat edilmeli, evlilikte ortaya çıkan sorunlar ve bunların çözüm yolları nelerdir, anne babaların rolü ve sorumlulukları ne olmalıdır gibi hususların bilinmesi, doğru evliliklerin yapılmasına ve yürütülmesine çok büyük katkı sağlayacaktır.

Mehmet DERELİ (İş adamı)

22 Eylül 2017

Evet hassasiyet önemli. Ama maalesef zamanımızın ticaretinde bunlar oluyor. Allah bizi, çoluğumuzu çocuğumuzu buna bulaştırmasın. Hassas davranmak lazım.

Sibel ERASLAN (Gazeteci ve Yazar)

22 Eylül 2017

İlk emir ‘’oku’’ olan bir dinin müntesipleri olarak, okumak bizim yaradılış gayelerimizdendir… Okumak ve anlamak… Zaman, sanal mecranın hüküm sürdüğü bir sosyolojiyi dayatırken, bizlerin sabırla okumaya çağırması çok anlamlı elbette…

Dr. Muammer YILDIZ (İstanbul İl Eski Milli Eğitim Müdürü)

22 Eylül 2017

Her zaman söylediğim bir söz ile bağlamak istiyorum; okumak soylu bir eylemdir, okuma aşkınız hiç solmasın.

Dr. Leyla Şahin USTA (26. Dönem Ak Parti Konya Milletvekili)

22 Eylül 2017

Sorumluluklarınızın bilincinde olarak yaşayın. Bu sorumluluk duygusu bir kere kazanıldı mı ömür boyu insanın en yakın arkadaşı ve dostu olur. Her iş de ve hayatınızda başarının sırrı olur bence. Belki başkalarına göre çok yorulursunuz ama çok mutlu olursunuz…

Abdülmetin BALKANLIOĞLU

22 Eylül 2017

Özellikle Emin kardeşimin (kurucu başkanımız Emin ATALAY kastediliyor), Türkiye’de nerdeyse bir ilki başardığını görüyorum. Özel cemaatlerin, özel vakıfların icbari tuttuğu ders kitapları okuyucuları hariç, genel anlamda ehl-i sünnet çizgisinde kitap okutmanın büyük başarı olduğunu düşünüyorum.

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER (GİMDES-Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği Başkanı)

22 Eylül 2017

Bugün Dünya’da yaklaşık 2 milyar müslüman yaşıyor. 2 milyar insan yani koca bir ümmet. Bugün bu insanların gücüne, kuvvetine ve dünyadaki olaylar karşısında tavrına veya aktivitelerine baktığımız zaman, büyük ölçüde eylemsizlik ve hareketsizlik var.

Adem ÖZKÖSE (Gazeteci – Yazar)

22 Eylül 2017

Herkese iş düşüyor. Derneklerimiz, vakıflarımız, cemaatlerimiz… ne kadar ümmetçi olursa o kadar güzelleşirler.

Ahmet BULUT (İlahiyatçı, Namaz Gönüllüleri Platformu Üyesi)

22 Eylül 2017

En büyük problemimiz okumak. Maalesef istatistiklere baktığımızda okumanın ihtiyaç listelerine girmediğini, listenin 125. sıralarda olduğunu görüyoruz. Kitapla ciddi manada aramız açılmış, kitap ihtiyaç listemize bile girmiyor.

Abdulkadir Molla (Bangladeş Cemaat-i İslami Lideri)

22 Eylül 2017

Mahkeme, cumhurbaşkanıdan af dilememi istedi. Ben bir suç işlemedim, bir af isteyeceksem bunu yalnızca Allah’dan isterim. Şehit olmaktan korkmuyorum. (Abdulkadir Molla, 10.12.2013)

Prof. Dr. Serdar DEMİREL (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi)

22 Eylül 2017

Müslümanlar olarak maalesef 20. yüzyılı yitirdik, kaybettik. Ama bunun sebepleri vardı. Özellikle Müslümanlar Osmanlının son döneminde yedi cephede üstün bir savaş verdi.

Av. Gülden SÖNMEZ (İHH Yönetim Kurulu Üyesi)

22 Eylül 2017

Özel hayatı tarif etmek zor ama şöyle söyleyebilirim: Huzur, sevgi, saygı, mutluluk. Birbirimizin cennete ve Rabbimize yürüyüşümüze omuz vermeye çalışıyoruz. Kötülükten, yanlıştan, mutsuzluktan yuvamız sayesinde korunuyoruz. Rabbimize şükrettiğimiz en güzel nimetimiz.

Ahmet VAROL (Gazeteci)

22 Eylül 2017

Kitap okuma konusunda planlı, düzenli, eğitim çalışması gibi çok isabetli bir faaliyet olmuş ve bu bir gelenek olur inşallah ve bu işe öncülük edenlere de ecirlerini bolca versin.

Merve KAVAKÇI (Fazilet Partisi Eski Milletvekili, Akademisyen – Siyasetçi)

22 Eylül 2017

Düşünen olmak, dert insanı olmak, dertlenmek İslam’ı kimliğimizin en olmazsa olmazlarımızdandır.

Prof. Dr. Rahmi YARAN (İstanbul Eski İl Müftüsü)

22 Eylül 2017

okumak çok güzel bir şey. Cenâb-ı Hak da Peygamber Efendimiz’e ilk vahyi oku diye göndermiştir. Oku derken “Rabbinin adıyla oku.” Bu önemlidir, Allah adıyla okumak ilkesi çok önemlidir. Okuduğun doğru bilgi vermeli, o bilgiyi verirken dürüst olmalı. Ama zamanla da irtibatı kurmamız, çeşitliliği sağlamamız lazım.

Ekrem KIZILTAŞ

22 Eylül 2017

Sosyal medya denilen olaya çok sıcak bakmıyorum. Sosyal medyada çoğu kişi nick’i ile yani takma adı ile yazar. Burada doğruluğu tartışılabilir yorumlar çok çabuk yayılabilir. Hakiki manada kontrolü zordur. Haberin kaynağını teyit etmek zordur.

Doç. Dr. Halil İbrahim KUTLAY (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi)

22 Eylül 2017

Okuyan, düşünen ve sorgulayan şuurlu nesil, Allah’ın izniyle başarılı olacaktır. Okumada önceliğimiz temel İslami kaynaklar olmalıdır. Okuyan nesil yetiştirme amacıyla yola çıkan İKRA derneğinin çalışmalarını takdir ediyorum. Bu derneğin bir yayın organı olarak çıkan İkra Dergisine de başarılar diliyorum

Bülent YILDIRIM (İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı)

22 Eylül 2017

Devamlı okusunlar ama okuduklarını hayata geçirsinler. Sadece okuyup bilgilerini artırırlarsa zamanla nefisleri de azar. Eğitimle uğraşanların en büyük problemi pratiğe aktarmadıkları bilginin nefse hizmet etmesidir.

Emrullah HATİPOĞLU (Sultan Ahmet Camii Eski İmamı)

22 Eylül 2017

Ne yaparsak yapalım, ne okursak okuyalım bizim görevimiz kulluk. Kulluğun da en disiplinli halini bize namaz kazandırıyor. Bir günün içine serpiştirilmiş ama aslında o iskeleti oluşturmuş namaz.

Şule Yüksel ŞENLER (Yazar)

22 Eylül 2017

Çocuklarımızdan şikayet edeceğimize dönüp kendimize bakalım. O çocukları nasıl yetiştiriyoruz? Gerektiği gibi üzerlerinde durabiliyor muyuz?

Mahmut TOPTAŞ (Emekli Vaiz ve Yazar) -2

22 Eylül 2017

Peygamberimiz; “Zerre kadar imanla bu dünyadan giden cennete girecektir.” diyor. Öyleyse bizim dünya liderlerine halkıyla beraber bu imanı ulaştırmamız gerekir.

Ahmet TAŞGETİREN (Yazar ve gazeteci)

22 Eylül 2017

Bir kere Müslümanın okuması lazım, önce bunu söyleyelim. Okumak lazım, okuması lazım. Bizim kitabımız “OKU!” diyerek başlıyor, öyle ise okumamız lazım.

Ramazan KAYAN (Yazar, AKDAV (Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı) YİK Başkanı)

22 Eylül 2017

İKRA Derneği toplumun eksik olduğu yanı tespit etmiş ve buna yönelik çalışmalar yapıyor. Bu takdire şayan bir çalışmadır. Ama dernek bununla yetinmemelidir. Çünkü yaptıklarımızla yapmadıklarımızı yan yana koyarsak yapmadıklarımızın daha çok olduğunu göreceğiz. Bu yüzden hedeflerimizi büyütüp ona göre çalışmalıyız.

Prof. Dr. Mustafa KARATAŞ (İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi)

22 Eylül 2017

Okumak elbette çok güzel ama çok okumak yerine nerede neyi okuyacağını bilmek daha önemli.

Prof. Dr. Ali ÖZEK (Akademisyen – Yazar)

22 Eylül 2017

En önemli şey okumadır. Kur’ân-ı Kerim de “ikra” diyor, OKU diyor.

Hekimoğlu İsmail (Astsubay, yazar, gazeteci, köşe yazarı. Asıl adı Ömer Okçu.)

22 Eylül 2017

Beyin ilim ister, kalp iman ister. Eğer insan okumazsa beyni aç kalır, sıkıntı başlar.

Ömer DÖNGELOĞLU (İlahiyatçı, program yapımcısı ve sunucusu)

21 Eylül 2017

Bir genç eğer ben de toplumda konuşmak istiyorum diyorsa bol bol kitap okumalı.

Hafız Osman ŞAHİN (Fatih Camii Eski İmam Hatibi)

22 Eylül 2017

Kitap okumaya her ne olursa olsun devam etmeleri gerekiyor. Kitap insanların nefislerini meşgul eder. Eğer insan nefsini meşgul etmezse nefsi onu meşgul eder. Bu da insanı ateşe götürür. Allah hem kitap okuyandan hem de okutandan razı olsun.

Mahmut TOPTAŞ (Ayasofya Camii Eski İmam Hatibi, Vaiz, Yayıncı)

19 Eylül 2017

Ben gittiğim birçok yerde çalışmanızdan bahsediyorum. İstanbul dışına gittiğim konferanslarda dinleyicilerime sizden bahsediyor, kitap listenize buradan da kayıt yaptırabileceklerini söylüyorum.

NURETTİN YILDIZ

19 Eylül 2017

Allah nazarlardan korusun. Bunu her yerde söylemeyin. Ben bir şey söylemeyeyim. Sizi nazardan koruyayım.

KAMİL ABDULLAHOĞLU (BAĞCILAR MÜFTÜ YARDIMCISI ve VAİZİ)

19 Eylül 2017

Ben her şeyden önce sivil kuruluşların toplumun gelişmesinde büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum. Sizin dernek çalışmanızı takdir ediyorum. Siz insanlara kitap okutuyorsunuz ve bunu kabataslak değil sistematik olarak takip ediyorsunuz. İnsanlar sizin sayenizde kitap okuyor. Kitap okumayan insanların kitap okumasına vesile oluyorsunuz.

NESLİBEY ÖZKAN (Bağcılar Merkez Camii İmamı ve Hatibi)

19 Eylül 2017

Gençlik dönemi hemen her yönde gelişme ve olgunlaşmanın olduğu bir dönemdir. Bu dönemde gençler her türlü yönlendirmeye açıktırlar.

Doç. Dr. Ahmet EFE

19 Eylül 2017

İlim, ahlâk ve ihlâs yönünden halen de irtibatımızı kesmediğimiz Emin Saraç Hocamız var. Ondan çok şey öğrendik. Örnek aldığım insan da Emin Saraç Hocamdır.

Prof. Dr. Ali AKYÜZ

22 Eylül 2017

Dini, Vahiy (Kur’an ve Sünnet) İnşâ Eder, Akıl İdrak Eder

Şehit Mehmet Yılmaz’ın eşi Ayşegül Yılmaz

17 Temmuz 2017

Ezan okunmaya beş dakika kala apartmandaki bütün gençleri, tek tek kapılarını çalıp namaza gidelim diye teşvik ediyordu.

Prof. Dr. Cevat AKŞİT

19 Eylül 2017

Dergimizin bu sayısındaki röportajımızı, ömrünü ilim tahsil etmekle, ilim öğretmekle ve hizmetle geçirmiş Muhterem Prof. Dr. Cevat AKŞİT Hocamız ile yaptık

Kayıt OlÜye Girişi