İNSANIN HADDİNİ AŞMASI « Yazarlarımızın Yazıları
İNSANIN HADDİNİ AŞMASI

İNSANIN HADDİNİ AŞMASI

Yazar: Mehmet Çelik
06 Nisan 2020
1217

İnsanın Haddini Aşması

Bismillahirrahmanirrahim;

            Bu haftaki konumuzu seçmemde ki ana neden gerek ülkemizde gerekse diğer ülkelerde Allah'ın, insan olarak bize çizmiş olduğu sınırları aşmamız ile alakalı Kur'an-ı Kerim'den birkaç ayeti kerimeyi açıklamaktadır. Bu ayetleri baz alarak;

  • Haddi aşmak nedir?
  • Aşınca ne olur?
  • Ne tür problemler yaşanır?
  • Bu problemlerin yaşanmaması için neler yapılmalıdır?

şeklinde bu maddeleri özetlemeye gayret edeceğiz.

            Kâinat yaratıldığında haddi aşan ilk varlık/mahlûk şeytandır. Âdem (a.s) yaratıldığında Cenab-ı Hak, “Ve meleklere Âdem’e secde edin” dediğinde, Şeytan bu secdeden kaçınıp ve Cenab-ı Hakkın emrine karşı geldiğinde ve karşı gelişini de kendisi açısından doğru bulduğunu zannettiği bir mantık içerisinde savunduğundan Allah onu hem cennet’ten uzaklaştırdı hem rahmetinden uzaklaştırdı hem de kıyamete kadar şeytana bu süre içerisinde lanetinin üzerinde olduğunu ifade etti.

            Peki, biz insanoğlu yani Âdem (a.s) oğlu, yani Cenab-ı Hakkın babamız Âdem'e ruhundan üfleyerek can verdiği; bu kâinatı kendisinin yaşaması için elverişli hale getirdiği, gökyüzünde, güneşi, ayı, yıldızları, bulutu ve yeryüzünde dağları, denizleri bildiğimiz ve bilmediğimiz bütün canlıları emrine amade kıldığı bu insan nasıl oluyor da haddini aşıyor? Kur'an-ı Kerim’e baktığımızda, bu konudaki birkaç başlığı paylaşmak istiyorum:

Bunlardan birincisi “Haddini Aşan İnsanın” ilk önce yaptığı şey yaratıcısını tanımaması;

 

Devamını sohbetin canlı yayın videosundan izliyoruz…