İLİMDEN NE ANLIYORUZ? « Yazarlarımızın Yazıları
İLİMDEN NE ANLIYORUZ?

İLİMDEN NE ANLIYORUZ?

09 Nisan 2020
1030
İlimden Ne Anlıyoruz?
Sosyal medya üzerinden yaptığımız İKRA sohbetlerinin 9 Nisan Perşembe günü hocası Ahmet YAPICI idi. Hocamız, ilmin önemi konusuna ve kaybettiğimiz ilmi tekrar kazanmamız gerekenleri  6 madde halinde özetledi. Yapmamız gereken 6 madde nelerdir?
1- İnanç: Bizi biz yapan, bizi başkalarından ayırt eden, İslam’dır. İnanç, bizim kimliğimizi tanımlar.
2- Bilgi: Bilimsel mirasımızı kaybettik, bilgi anlayışımız bölük pörçük. Kur’an’daki ayetleri okuduğumuz gibi sünnettullah dediğimiz insan ve kainat ayetlerini okumalıyız. Batı eşyayı ve maddeyi okudu ve gereğini yaptı, yani bilimsel araştırmalarını yaptı, yapıyor. Ama vahiy ayetlerinden uzak bilim sonuçta materyalizme gidiyor. 
3- Eleştirel düşünceye sahip çıkmak.
4- Çalışmak: Sünnetullah kuralı, çalışmaktır. Allah, iyi ve kötü günleri insanlar arasında çevirir. Çok çalışanlar üstünlüğü elde ederler. İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. Çalışan kazanır.
5- Ahlâk: Bilginin temeline ahlâkı koymazsanız zulüm ortaya çıkar. Batı medeniyetinin insanlığa zulmeden görüntüsü bundandır.
6- Birlik ve Beraberlik: Bu madde olmadan yukarıdaki 5 madde dağılır gider. İslam ümmeti tek bir vücuttur. Bunu korumamız lazım.
 
Sohbetin tamamı için aşağıdaki videoya tıklayınız.