GÜNGÖREN YAYIN KURULU
GÜNGÖREN YAYIN KURULU

GÜNGÖREN YAYIN KURULU

Yazarın Haberleri
Muharrem’in 10’u itibari ile bir kısım Müslümanlar aşure yaparak dağıtırken, bir taraftan da bir kıs...

AŞURA MI, KERBELA MI?

Güngören Temsilciliğimizde her ayın ilk haftası sohbet hocamız olan Doç. Dr. Ahmet EFE misafirlerimizden gelen soruları cevaplandırmaya devam ediyor.

Hocamıza sorulan sorulardan bazıları:

· Muharrem’in 10’u itibari ile bir kısım Müslümanlar aşure yaparak dağıtırken, bir taraftan da bir kısım Müslümanlar özellikle Caferiler Kerbela’yı anmakta. Yani bir tarafta sevinenler, bir tarafta da üzülenler var. Caferiler (bir kısmı belki) “Siz, Hz. Hüseyin’in ölümüne üzülmüyorsunuz, Muaviye’nin yanında yer alıyorsunuz demekteler. Bu durumun aslı nedir?

· Bir namazın sünnetini kılarken, bir yerde cemaat namaza başladıysa sünneti hemen bırakıp cemaate mi iştirak etmeli, yoksa sünneti tamamen bitirip cemaate nerde yetişirsek yetişelim mi?

· Bazı kimseler ben mezhep tanımam diyor. Peygamber Efendimiz (sav) zamanında mezhepler yoktu ki, bunlar sonradan çıkmış, ben Kur’ân’ın ne dediğine bakarım. Bu tür söylemde bulunan kişi veya kişilere nasıl cevap verilebilir?

Varsa aklınıza takılan bir soru, tabii ki dinle alakası olan (gerçi hayatımızın hiçbir anı dinsiz düşünülemez) o halde her ayın ilk pazartesi akşamı Ahmet EFE hocamızla olan sohbetlere bekliyoruz.

 

 

 


Kayıt OlÜye Girişi