Dünyevileşme « Haberler Nenehatun
Dünyevileşme

Dünyevileşme

03 Temmuz 2018
1339

2 Temmuz Pazartesi akşamı Nene Hatun Temsilciliğimizin konuk hocası Mehmet TORUN idi. Torun sohbetine derneğimize ve kurucularına hayır dualarda bulunarak başladı. Katılımcılara “buralar sizin için güzel bir nimet bu ve buna benzer mescitlerde bulunmak için birbirinizle yarışın. İnsanları bu mescitlere davet ederek onlarında buralardan nasiplenmesini sağlayın” öğüdünde bulunduktan sonra sohbetine başladı.

Torun Hoca’nın sohbet konusu dünyevileşme idi. Modern dünya ile birlikte insanların seküler bir hale gelerek ahireti gündeminden çıkardığına dem vurarak “insanlar dünyevileşiyor. İman nimeti gibi yüce bir aşktan mahrum kalıyor. Saygı duyulsa bile ibadetler hayatlarından çıkarılıyor. Bir insan ezana saygı duyuyor ama namaza gelince kılmıyor. Efendimizin ismi geçince eller kalbe gidiyor ama hiçbir sünneti uygulanmıyor. Bunlar yapılmayınca da insanlar hayatlarından tatmin olmuyor. Kalpleri sürekli tatminsiz.” Torun Hoca bunları söyledikten sonra bunun nedenlerini gittiği Suriye Şam üniversitesinde gördükleriyle irdeleyerek sohbetine şöyle devam etti. “Bu hale gelmemizin sebebi İslam’ın bize bir miras olarak kalmasındandır. İslam’ı sonradan öğrenen insanlar bizden daha güzel yaşıyorlar, araştırmalar yapıyorlar tek vakitlerini ziyan etmiyorlar. Bundan yıllar önce Şam da bir üniversitede 120 ülkeden gelmiş, sonradan Müslüman olan öğrencilerle tanıştım. Hepsinin İslam’ı çok güzel yaşadığını ve araştırdığını gördüm. Her günleri Kur’an-ı Kerim okumak ve onu anlamaya çalışmakla geçiyor. Bizim de İslam’ı bu şekilde yaşamamız gerekiyor.” Torun Hoca söylediklerine ek olarak, katılımcıları son zamanlarda medya ve sosyal medya da ahkâm kesen hocalara karşı dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyardı. Çünkü bu hocaların insanların itikatlarını bozmak için uğraştıklarını ve başka bir gayelerinin olmadığına dikkat çekti.

Sohbetimizin ardından katılımcılarımıza, sıcak olan havanın bunaltısından biraz olsun rahatlamaları için soğuk meyve suyu ve kek ikram edildi. Sohbetimize her pazartesi akşamı saat 21.00-21.30 arası sevdiklerinizle birlikte davetlisiniz.