SOSYAL MEDYADAKİ DURUŞUMUZ « Haberler Güngören
SOSYAL MEDYADAKİ DURUŞUMUZ

SOSYAL MEDYADAKİ DURUŞUMUZ

16 Ocak 2018
1094

 

8 Ocak Pazartesi sohbet konuğumuz eğitimci ve şair Özgür ÇOBAN hocamızdı. Gürcistan'da Ahıska Samtskhe Javakheti Devlet Eğitim Üniversitesinde Türk Dili okutmanlığı yapan hocamızın yayınlanmış kitapları da mevcut. Sohbet konumuz ise “Sosyal Medyada Müslümanların Yeri ve Sosyal Medyanın Türkçesi?” idi. Hocamız anlatmaya başlayınca kah güldük, kah düşündük, kah yaptığımız hataları görüp üzüldük.

Hocamız ilk olarak sosyal medyadaki profillere değindi. Hiç tanışmadığımız insanların bizle ilgili ilk düşüncelerini profillerimizin belirlediğini ve bu yüzden profillerimizin bizi yansıtması gerektiğini, bundan dolayı profillerimizin boş olmaması gerektiğini ifade ederek bazı tanınmış kişilerin sosyal profillerini örnek göstererek şunları söyledi:

“Profillerin bizim kişiliğimizi yansıtması gerekiyor ki bizi gören insanlar hakkımızda yanlış düşüncelere kapılmasın. Sonra takip ettiğimiz kişiler, beğendiğimiz gönderiler vb. bunların hepsi bizi ve kişiliğimizi yansıtır. Bu yüzden hoşumuza gitmeyen şeyleri başkasının baskısı ile veya zorunluluktan da olsa takip etmemeliyiz veya beğenmemeliyiz. Paylaştığımız gönderilere de çok dikkat etmemiz gerekiyor, zira yapacağımız yanlış bir paylaşım kötü sonuçlar doğurabilir.”

Hocamız sohbet sonrasında kitaplarını imzaladı.