Hadid Sûresi « Haberler Güngören
Hadid Sûresi

Hadid Sûresi

25 Ocak 2018
1502

Hadid Suresi Tefsiri (girizgah)

22 Ocak Pazartesi sohbetimizi Genel Başkanımız Mehmet ÇELİK bey ile gerçekleştirdik. Hocamız bu hafta yeni bir surenin tefsirine başladı: Hadid Suresi. Hocamızdan özetle;
Hadid kelime mânâsı itibari ile demir demektir. Allah, kitabı indirmiştir, bununla birlikte demiri de indirmiştir. Demir, aynı zamanda güç, terazi demektir. Başka bir deyişle, güç sahibi olan kişilerin adaleti sağlaması demektir. 
Geçmişte de Peygamber Efendimiz'e (s.a.v) de kâfirler çeşitli işkenceler etmiş, zulüm yapmışlardır. Sıkıntı zamanı Allah için savaşan, Allah’ın emrini söyleyen ile güllük gülistanlık zamanı Allah'ın emrini söyleyenin mertebesi bir değildir. Belki ikisi de cennetliktir ancak, cennetteki mertebesi bir değildir. Günümüzde de müslüman ülkeler üzerinden para kazanan, o ülkelerin zenginliklerini sömüren ülkelerin, sömürdükleri ülkelerden istediği şey ılımlı İslamdır. Bunu da şöyle açıklayabiliriz; "ne veriyorsak tut, ne söylüyorsak yut". Yani hiçbir şeye karışma, biz ne diyorsak öyle yap, diyorlar. Ama Allah'ın bizden istediği şey bu değildir.
Allah yolunda cihat etmek farzdır.
Hadid suresinin tefsirinin devamı için 26 Şubat pazartesini bekliyoruz.