MAKALE YANINA ŞİİR DE ALIR MISINIZ? « Haberler Esenler
MAKALE YANINA ŞİİR DE ALIR MISINIZ?

MAKALE YANINA ŞİİR DE ALIR MISINIZ?

24 Ocak 2018
1177

İKRA DERNEĞİ Esenler şubemizde her Cuma saat 21.00-21.40 arasında yaptığımız makale tahlili derslerimiz devam ediyor.

Bu haftaki (19 Ocak 2018 tarihli) dersimizde zaman zaman gündeme gelen, bazen ise yoğun gündem arasında unutturulmaya çalışılan Mısır konusu vardı.

Akit Gazetesi yazarı Ahmet Varol’un konuyla ilgili makalesi okundu. Her zaman olduğu gibi, makale okunurken, cuntanın hükümete el koyması, seçilmiş cumhurbaşkanının hapse atılması ile başlayan süreç konuşuldu.

Yazı genel olarak cunta rejiminin zulüm uygulamaları, insanlara siyasi görüşlerinden dolayı verilen ağır hapis cezalarından, Refah Sınır Kapısı'ndan ve Mısır'ın son durumundan bahsediyordu.

Tahlil esnasında Mısır'ın geçmişi ve İhvanı Müslimin hareketi hakkında detaylıca bilgi paylaşımı yapıldı. Mısır'daki mevcut cunta yönetimine Türkiye, ABD ve Arap ülkelerinin tutumu konuşuldu. Arap Baharı kavramı üzerinden duruldu.

 

Ayrıca bu haftaki programdan başlamak üzere, bir yeniliğe de imza attık! Bundan önce her hafta iki makale okunuyor ve tahlili yapılıyordu. Ancak ilerleyen zaman zarfında gördük ki, planlanan zamana iki makaleyi sığdırmak çok zor oluyor. Bir makale ise eksik kalıyor.

Ne yapalım? Kardeşlerimizin hitabetlerinin gelişimi ve ayrı bir duygu yoğunluğu yaşamalarına katkı olsun için, bundan böyle her hafta bir makale tahlili yapılacak ve akabinde de yine serbest seçilmiş bir şiiri bir arkadaşımız seslendirecek.

Artık Cuma akşamları saat 21.00’de Esenler şubemize geldiğinizde

  • hem sıcacık çay ve
  • muhabbetimiz sizi karşılayacak,
  • hem makale tahlili ile gündemi yakalayacak
  • ve hem de kardeşlerimizin yorumlayacağı şiirlerle bir duygu yoğunluklu yolculuğa çıkacaksınız.

E daha ne olsun?

Kimbilir bu yolculukta karşınıza neler/kimler çıkacak!? Haydi Cuma akşamları saat 21.00’de Esenler İKRA Şubemize.. 

 

Eray AÇIKGÖZ