MADEM BİLMİYORSUNUZ NİÇİN GELMİYORSUNUZ? « Haberler Esenler
MADEM BİLMİYORSUNUZ NİÇİN GELMİYORSUNUZ?

MADEM BİLMİYORSUNUZ NİÇİN GELMİYORSUNUZ?

28 Nisan 2018
920

İnsanlar garip! Her şeyi bilmesi elbette mümkün değil, ama gelin görün ki, bilmesi gerekenleri öğrenmek için de üzerine düşen çabayı göstermez. Sonra da halinden şikayet eder ya da haddini aşarak âleme nizâmât vermeye çalışır. Böyle olunca da gülünç hale dönüşür…

Bizler yukarıda yer alan itab ve ikaza muhatap olmamak için İKRA DERNEĞİ ESENLER ŞUBEMİZDE yılmadan-yorulmadan, bıkmadan-usanmadan, gelmeyenlere inat direniyoruz ve her Cuma akşamı yeni şeyler öğrenelim, gündemdeki meselelere vakıf olabilelim ve yorumlayabilelim için 21.00-22.00 arasında makale tahlilleri yapıyoruz.

Eğer siz de hem bilmiyor, hem de gelmiyorsanız yukarıdaki itaba muhatap oluyorsunuz. Ama elbette bunun bir çözümü var: Programlarımıza katılmak!

Bu çerçevede, bu hafta, Müslümanların gündemine sokul(maya çalışıl)an “deizm”in ne olduğunu ve hakikaten gündem olup olmayacağını öğrendik. Bilenler bilgilerini tazelemeleri yanında, bilmeyenlere aktarım yaparak bilgilerini kavileştirdiler. Tartışmasız bir başka gerçek de gündeme ilişkin tesbit ve değerlendirmeler yapmamız oldu.

Her hafta farklı bir arkadaşımız seçtiği bir makaleyi okuyor ve hep birlikte yorumluyoruz. Böylece hem bilmediklerimizi öğreniyor, hem de gündemi takip ediyoruz. Akabinde de bir şiir okuyor ve gecemizi yumuşak bir geçişle bitiriyoruz.

Bu haftaki programımızda makaleyi okuyan İbrahim Ethem kardeşimizdi. Kardeşimizin okuduğu makale Deizm üzerine idi.

Makale, Mehmet Doğan’ın Haber7.com sitesinde yayınlanan yazısıydı. Makale tahlili yapılırken, “uzun cümlelere dayalı” yazı yazmanın ne kadar zor ve beceri gerektiğini de ayrıca değerlendirdik.

Makale okunması esnasında özellikle genç kardeşlerimizin katılımı ve yorumları ile sorulan sorulara verdikleri cevaplar hakikaten önemli idi.

Gecemiz Bahattin Karakoç üstadın İncitme isimli şiirinin okunmasıyla nihayete erdi.