Kitap, Terazi ve Demir « Haberler Bağcılar
Kitap, Terazi ve Demir

Kitap, Terazi ve Demir

15 Mart 2018
1263
Bağcılar Temsilciliğimizin ilmi sohbetlerinin bu haftaki hatibi Mehmet ÇELİK hocamız idi. Hocamız, Hadid suresinin 25. ayeti kerimesinin tefsirini yaptı. Hocamızdan özetle;
Allah’u Teala  Hadid suresinin 25. Ayetinde 3 kavramdan bahsetmektedir: Kitap, Terazi ve Demir.
   Sevgili kardeşlerim, geçen başka bir yerdeki sohbetimde yine bu konu üzerinde değinmiştim ve gelen misafirlerimize bazı rakamlardan bahsetmiştim. Şu an hapishanelerde 37 bin kişi uyuşturucudan yatıyor, 30 bin kişi ise hırsızlıktan. Hapishanelerde yer olmadığı için denetimli serbestlik ile dışarıda olan kişi sayısı 402 bin. 
   Şimdi, bu rakamları "Aman Allah'ım, battık'" anlamında vermiyorum. Bu insanların yaklaşık 100 bininin yaş aralığı 14 ila 30. Bu insanların hemen hemen hepsi yakınlarımız aslında. Komşumuz, esnaf arkadaşımız, belki akrabamız ... ama hemen hemen hepsi yakın çevremizden. 
   2006 ila 2017 yılları arasında uyuşturucudan ölen insan sayısı 2500’ün üzerinde. Amatem'de 2016 yılında uyuşturucu ile mücadele için 721 milyon tl harcanmış. Hapishanelerde 200 bin insan var. Bunların aileleriyle beraber yaklaşık 2 milyon 400 bin insan demektir. Bu maddelere başlayan insanların %45'i tavsiye üzerine başlamıştır. Peki! Biz neden sağımızdaki, solumuzda ki insanlara kitabımızı tavsiye etmiyoruz!? Hem de  bedava olan bu kitaplara insanları neden alıştırmıyoruz? Onlar bu illete para vererek alışıyorlar ama biz parasız olan bu kitapları insanlara neden aşılayamıyoruz?
  Allahu Teala mealinde şöyle buyurmaktadır: "Andolsun, biz elçilerimizi açık mucizelerle gönderdik ve beraberlerinde kitabı ve mizanı (ölçüyü) indirdik ki, insanlar adaleti yerine getirsinler. Kendisinde müthiş bir güç ve insanlar için birçok faydalar bulunan demiri yarattık (ki insanlar ondan yararlansınlar). Allah da kendisine ve Resûllerine gayba inanarak yardım edecekleri bilsin. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir.
   Musa Peygambere  "asa", İsa Peygambere "ölüleri diriltme",  İbrahim Peygambere "ateşten kurtuluşu" ve Efendimize "Kur'an-ı Kerim" verilmiş. Allah, peygamberlerini mucizeleri ile beraber kitaplarıyla da göndermiştir. Bir medeniyet oluşacak ise bu muhakkak bir kitap üzerine oluşacaktır. Hiçbir şekilde kitapsız bir medeniyet oluşmamıştır. 
   Bir de "terazi indirdik" diyor. İnsanlar, aralarında adaleti sağlasın diye. Toplumda adalet terazisinin bozulmaması için kitap terazisinden vazgeçmememiz lazım. Mutlaka Allah'ın gönderdiği kitapla kendimizi beslememiz lazım. Kendi adalet terazimizi düzenlemek istiyorsak kitabımızı öğrenmemiz lazım.