RAHMETLE ANIYORUZ « Genel Haberler
RAHMETLE ANIYORUZ

RAHMETLE ANIYORUZ

10 Kasım 2021
97

RAHMETLE ANIYORUZ

Vefatının 38. Yılında büyük dava adamı adamı Osman Yüksel Serdengeçti'yi (15 Mayıs 1917 - 10 Kasım 1983) rahmetle anıyoruz.

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ kimdir ?

Gerçek ismi Osman Zeki Yüksel'dir. Serdengeçti dergisinde çıkan yazılarından dolayı bu soyadıyla tanınmıştır. Allah'tan bahsetmenin yasak oluğu bir dönemde, meydan yerine çıkarak hakikati gür sesiyle haykırmıştır. Bu uğurda 10 yıl hapis yatmıştır., 4 yıl milletvekilliği yapan, “Allahsıza, vatansıza, bayraksıza karşı Serdengeçti” dergisini çıkarmıştır.

Her çıkardığı sayıdan sonra “Nasıl olsa tutuklayacaklar” deyip emniyete gitmiş ve her gittiğinde de hakikaten tutuklanmıştır. Hapse giderken de “Açın kapıları Osman Yüksel geliyor” diye seslenmiştir.

Tek parti döneminin müslümanlar üzerinde uygulamış olduğu her türlü baskı ve zulümlere karşı, Üstad Necip Fazıl gibi dönemin önde gelen şahsiyetleriyle zulme karşı yiğitçe direnmiştir.

4 yıl milletvekilliği yapmıştır. Meclise sürekli kravatsız gitmesi nedeniyle genel kurula girişi yasaklanınca kravatı beline takıp genel kurula öyle girmiştir. Meclis başkanı kravatını takması yönünde kendisini uyarınca ”kanunda nereye takılacağı belli değil istediğim gibi takarım” diyerek tepki göstermiştir.

Tanrı Türk'ü korusun" sloganının ve Tanrı kelimesinin kulislerde çokça tartışıldığı dönemde, bir tartışmada şöyle demiştir: “Ne tartışıyorsunuz? Tanrı Türk'ü, Allah da Müslüman'ı korusun.”

Milletvekili olduğu yıllarda, bir gün meclis kürsüsünde kendisine laf atan vekillere dayanamaz ve "bu meclistekilerin yarısı hıyardır" der ve iner kürsüden. Bunun üzerine meclis karışır ve herkes kendisinden sözünü geri almasını ister. Arkadaşlarının da ricası üzerine tekrar kürsüye çıkar ve vekilleri rahatlatan şu sözleri söyler: Bu meclistekilerin yarısı hıyar değildir.

Yine 40’lı yıllarda TRT radyosunda konuşurken içinde Allah geçen bir cümle kurduğu için mahkemenin yolunu tutar. Duruşma sırasında hakim Serdengeçti’nin savunmasını ister. O da anlatmaya başlar:

Efendim, halk arasında 'Allah selamet versin, Allah’a ısmarladık' gibi dil alışkanlığı cümleler kurulur. Ben de olsa olsa böyle bir şey söylemişimdir.

Bu izahatın ardından hakim tekrar sorar: “Evladım sen bu ülkede Allah demenin yasak olduğunu bilmiyor musun?”

Serdengeçti yutkunmadan cevap verir. "Allah Allah...!"

"Davamız Allah Davası, Millet Davası, Vatan Davasıdır" diyen Osman Yüksel Serdengeçti'yi ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz. . Mekânı cennet olsun.