YENİ BİR EĞİTİM SEZONUNA BİSMİLLAH! « Genel Haberler
YENİ BİR EĞİTİM SEZONUNA BİSMİLLAH!

YENİ BİR EĞİTİM SEZONUNA BİSMİLLAH!

Yazar: İkra Admin
24 Eylül 2017
1272

                       YENİ BİR EĞİTİM SEZONUNA BİSMİLLAH!

 

İKRA Derneği olarak geleneksel hale getirdiğimiz eğitim sezonu açılış yemeği programını 22 Eylül 2017 Cuma akşamı Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdik. Bizlere bu imkânı sağlayan Bağcılar Belediyesi Başkanı Lokman ÇAĞIRICI Beye ve Başkan Yardımcısı Kenan GÜLTÜRK’e teşekkür ediyoruz.

Yönetim Kurulu üyelerimiz, Derneğimizde ders veren hocalarımız ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşen program, bizlere bir kere daha İKRA Derneğinin iyilik için yola çıkmış, birbirine kenetlenmiş büyük ve samimi bir aile olduğunu hatırlattı.
            Her yıl Eylül ayında, okulların açılışıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz bu yemekli toplantıya her ne kadar “açılış programı” desek de, buradaki açılış lafın gelişi. Yoksa İKRA Derneği olarak çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz; yaz, kış, sıcak, soğuk çalışmalarımıza engel teşkil etmiyor elhamdülillah. Eğitim sezonu desek de bir Müslüman yaz tatili denilen dönemde de kitap okuma işi ile hemhal olmalı, İKRA Derneğimizdeki arkadaşlar gibi. Ama her yıl ailelerle birlikte yapılan bu açılış yemeği ile hizmet birlikteliğimizi sağlamlaştırıyoruz, gayretimizi-şevkimizi pekiştiriyoruz ve hizmet aşkımızı tazeliyoruz. Bizler programımızı icra ederken çocuklar da palyaço ve Nasreddin Hoca ile eğlendi.

Halil KENDİR hocamızın sunuculuğunu yaptığı ve yeni hicri yılın da açılış programımızdan bir gün öncesine denk gelmesiyle Halil hocamızın adlandırmasıyla “Hicret yeni bir başlangıç, bizim de yeni eğitim sezonumuz ilim deryasına dalmanın yeniden başlangıcı olsun” dediği programımız, 20.30’da akşam yemeği ile başladı. Yemeğin ardından İKRA Başakşehir Şubesi Başkanı Vahdet TURAN hocamızın Kur’ân-ı Kerim tilavetini dinledik. Ardından Genel Başkanımız Sayın Mehmet ÇELİK geldi kürsüye.
 

Mehmet ÇELİK hocamız konuşmasında, bizlerin insanlarımızı  bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye ve şuurlandırmaya ihtiyacımız olduğunu ve bu noktada Derneğimizin misyonu gereği yaptığımız çalışmaların ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Çelik hocamızın ifadelerinden;

“Peygamberlerimiz nezir/uyarıcı olarak gönderilmiş. Bizler Ümmet-i Muhammed-i uyandırma vazifemizi hicri 1419’da da yapmak üzere çalışmalarımıza aynı aşkla, şevkle devam ediyoruz/etmeliyiz. Ana konumuz; kültür emperyalizminin verdiği ne verilirse yutulması, ne verilirse okunması yerine kitaplarımızı önceliyoruz.”

“Mecburen ve mutlaka okunması gereken kitaplar değil, severek, arzu ederek, ilim olarak alabilmek gayretiyle okuyoruz.”

“Oku! Önce insan, sonra kaliteli Müslüman olmak üzere okuyoruz.”

“Düşünce dünyamızı değiştirmek istiyoruz, çünkü düşünce dünyamız kirleniyor.”

“Geleceğe yol ve yön verecek işler yapmalıyız. Bilgimizi eyleme dökmek; ilgi, ihtimam, söylem ve eylem.”

“Sorumluluk sahibi gençler, anneler, babalar, kardeşler yetiştirmek için uğraşmalıyız.”

“Medeniyet kurmalı, İslam Medeniyeti kurmalıyız. Bu noktadan hareketle temel bilgi kaynaklarımıza dönmeli, yani kaynak kitabımıza dönmeliyiz.”

Mehmet ÇELİK’in konuşmasından sonra “okuyanların ve okumayanların durumu ile İKRA’nın kısa bir tarihçesinin anlatıldığı VTR izlendi. VTR sonrasında kürsüye Kurucu Genel Başkanımız Av. Emin ATALAY bey çıktı.

Atalay konuşmasında çalışmaların nasıl azim ve şevkle yürütüleceğini ilişkin açıklamalarda bulundu ve dert çekmeyenin derdin kıymetini bilemeyeceğini beyan ederek bir kıssa anlattı:

“İki kişi Peygamber Efendimiz’e (sav) gelir ve Müslüman olur. Daha sonra biri şehit olur, öbürü uzun yıllar yaşar ve eceliyle yani normal bir şekilde vefat eder. Sonradan ölen, şehitten daha ileri bir mertebede yer alır. Sebebi sorulunca Efendimiz (sav) şöyle cevap verir: “Sonradan ölen kişi yaşadığı müddetçe zikir, namaz, cihad …vs  ile meşgul oldu mu? Evet.”

“Bizler yaptığımız her işin zerre karşılığını veren bir Allah’a (cc) inanıyoruz. Öyleyse ölüm gelene kadar çalışmalarımıza devam etmeliyiz.”

Atalay sözlerini İstad Necip Fazıl KISAKÜREK’in şu mısrası ile son verdi:

Anladım işi, sanat Allah'ı aramakmış; Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış...

 

Programımızda temsilciliklerimizde görev yapan bazı arkadaşlara çalışmalarından ötürü plaket takdim edildi:

Yayın Kurulu’ndan Hakan ULUÇ’a ve Başakşehir temsiliğimizden Ömer ÇAVUŞ ve Mustafa MENTE’ye onlarca hafız yetiştiren Üçyüzlü Cami İmamı Kürşat GÖKGÖZ hocamız,

Esenler temsilciliğimizden Zeynel ÜNAL’a Başakşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet YAPCI hocamız,

Bağcılar temsilciliğimizden Hasan AKGÜL, Ramazan TEKİNALP ve Recep YÜCEER’e Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet EFE hocamız,

Tuna temsilciliğimizden Sebahattin OLCAY’a Ebubekir Kur’ân Kursu hocalarından Hamza YILDIZ hocamız,

Nenehatun temsilciliğimizden Cengiz BOZTEPE’ye Mehmet TORUN hocamız,

Güngören temsilciliğimizden İbrahim TANCI’ya Küba Camii İmam Hatibi Mehmet ADIGÜZEL hocamız,

Anadalo Kitap Takip Birimi Başkanı İhsan KARADAŞ’a (kendisi katılamadığı için yardımcısı İsmail DEMİR’e) Av. Emin ATALAY hocamız tarafından plaketleri takdim edildi.

İKRA Derneği yoluna devam ediyor… Kenetlenerek, büyüyerek devam ediyor… Büyüklerimizin bilgi ve tecrübelerini, gençlerimizin heyecan ve enerjilerini harmanlayarak devam ediyor… Müslümanların, dünyanın en çok okuyan ve en bilgili bireyleri olmasının özlemini yüreklerinde taşıyarak devam ediyor… Ve herkese diyoruz ki, gelin bu kervanda birlikte yürüyelim, dünya ve âhiret  mutluluğuna birlikte ulaşalım.