ÖĞRENCİ OKURLARIMIZDAN KİTAP İÇİN YAZILMIŞ SATIRLAR 6 « Genel Haberler
ÖĞRENCİ OKURLARIMIZDAN KİTAP İÇİN YAZILMIŞ SATIRLAR 6

ÖĞRENCİ OKURLARIMIZDAN KİTAP İÇİN YAZILMIŞ SATIRLAR 6

Yazar: İkra Admin
23 Kasım 2018
973

VAR MISINIZ?

Bir insanın ıssız bir adaya düştüğünde, kendisini sembollerle ve işaretlerle hayatının en önemli dönüm noktasında kurtarması gibidir kitap okumak! Okumak insanlar için, hayattaki en keyifli meşakkattir. Okumak bize ilk önce kendimizi sonra fikir ve düşünceleri ve çevremiz olan dünyamızı tanımak için bir fırsattır.

Cenab-ı Hak (c.c) Müslümanlara yani bizlere Kur’an-ı Kerimde ilk önce Alak Suresi’ nin ilk beş ayetinde ‘’ OKU’’ diye emretmiştir. Bu yönüyle okumak Cenab-ı Hakk-ın çağrısına uymaktır. Okumak aynı zamanda görmektir. Öncelikle Hakk-ın çağrısını görebilmektir. Issız bir adadan kurtuluşun yollarını görebilmektir. Okumak bu hapsoluştan kurtuluşu görebilmektir. Kitabın üzerinde uçarken ufuk çizgisini görebilmektir.

Günlük hayatımızda kitap okumak, bir insanın bize iyilik yaptığı gibi, o iyiliği kendimize yapmamızdır. Yapılan iyiliği geri çevirmek, ne kadar kaba ve anlamsız bir davranış ise, kitap okumamak ta onun gibi anlamsızdır. Issız bir adaya düşen birisini kurtaran bir yol arkadaşı ne kadar değerli ise, kitap ta onun gibi değerlidir, güvenlidir. O hayatımızı bir defa değil, defalarca kurtarır.

Kitap okumak bizi kurtuluşa erdiren ve kötülükten koruyan maddi ve manevi bir değer olduğuna göre;

Hep beraber Kurtuluşa ermeye, Hakk-ı tanımaya ve Yeni ufuk çizgileri yakalamaya VARMISINIZ???

 

Elif Ceylin YARDIMCI

Manisa Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

6/A Sınıfı No:615

 

 

 

KİTAP EN BÜYÜK DOSTUM

Bir kitabın içindeki milyon tane kelimeyle yeni bir dünya yaratılabilir. Yaratılan bu dünya güzel ve zengindir. Çünkü kitap en büyük hazinemizdir. Kitap okuyan insan cahil olmaz. Doğruyu yanlışı bilen, kültürlü, saygılı, ilim sahibi olan, görevlerini bilen, sorumlu, hayal gücü gelişmiş insanlardır. Kitap okumayan insanlar ise hayal kuramaz, kelime haznesi gelişmiş değildir, hep yarım yaşarlar. Ülkemizde ne yazık ki kitap okuyan insan topluluğu çok az. Diğer ülkelere oranla az kitap okuyoruz. Ve sanırım başarısızlığımızın asıl nedeni de bu. Biz ne kadar bu konuda bilinçli olsak da çevremiz olmadıkça bir ilerleme, bir başarı gösteremeyiz. Çevremizi kitap okumak konusunda uyarmalı ve bilgi vermeliyiz. Ne demiş Şemsettin Sami "İnsanlığa başlıca borcumuz: Bıkmaksızın okumak, üşenmeksizin okumaktır. “Kitap okumak kitabın içindeki duyguları yani ağlamayı, sevinci, acıyı, öfkeyi gerçekten yaşıyormuşuz gibi görmemizi sağlar. Kitap okumak insanı toplumla barıştırır kitap okuyan insan girişimci olur. Bir büyüğümün bana her zaman söylediği bir söz vardır "Kitap en iyi dostun en iyi arkadaşın olsun" umarım ki sizde bu sözden esinlenerek kitap okumayı seversiniz ve en iyi dostunuz olur.

 

Eda SARIOĞLU

8/B

Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

 

KİTAPLAR VE BİZ

Bu Dünya'da bütün kitaplar bizlere birer ödüldür. Hiç düşündünüz mü kitaplar neden bu kadar çok övülür. Çünkü kitaplar ışıktır, kitaplar birer liderdir. Çünkü kitaplar birer ışık kaynağıdır. İyi bir kitap gerçek bir hazinedir.

Peygamberimiz (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır; mü'min mü'minin aynasıdır. Bizlerin aynası ise kitaptır. Bir gül en fazla 3 gün solmaz ama kitaplar hiç solmayacak güllerdir. İnsanlar toprağa buğday eker. Fakat elimizde olsa her karış toprağa kitap ekerdik. Bizlerin ruhumuzda bulunan temel ilacı ise kitaptır. Kitaplar rehberimiz kitaplar olmasa biz hiç birşey öğrenemezdik. En büyük rehberimiz Kur'anı Kerim'dir. Ve bütün kitaplara bedeldir,hayatımızın ışık kaynağıdır. İnsan+kitap= ilimdir. Buradan da şunu anlıyoruz ki kitaplar olmasa gerekli bilgilere sahip olamayacağız. Lütfen kitaplarımızı hor kullanmayalım. Çünkü her bir kitap bir ağaç demektir. Bizleri ortaya çıkaran özellik ise kitaplardır. Bizlerin her zaman yanımızda bulunan dostlarımız vardır. Yani kitap bizleri her zaman eğlendiren, avutan bir arkadaş bizlere akıl öğreten bir dost olmuştur. Kitaplar zamanın büyük denizinde dikilmiş deniz fenerleridir.

Kitapları seviniz onlar yaşamımızı daha çekici bir hale sokacak bizlere dostça hizmet ederek düşüncelerin, duyguların ve olguların dolaşık ve gürültülü karmaşasında yolumuzu bulmamıza yardım edecek kendimize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek, yüreği ve aklı, dünya ve insanlık sevgisiyle dolduracaktır.

 

 

İlknur AKIN

7/C 309

Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu