ÖĞRENCİ OKURLARIMIZDAN KİTAP İÇİN YAZILMIŞ SATIRLAR 4 « Genel Haberler
ÖĞRENCİ OKURLARIMIZDAN KİTAP İÇİN YAZILMIŞ SATIRLAR 4

ÖĞRENCİ OKURLARIMIZDAN KİTAP İÇİN YAZILMIŞ SATIRLAR 4

Yazar: İkra Admin
15 Kasım 2018
990

OKUMAK

Kitaplar bulunduğumuz galaksinin en parlak yıldızlarıdır.

Satırlardan, virgüllerde oluşan bir beden, bambaşka bir dünya sadece bizim olduğumuz.

Sayfalarla tek tek sözcüklerle donatılmış bir macera düşünün.

Bazen keder, bazen sevinç duygularını yaşatan bir duygu karnavalı.

Bizler kitap okumaya başladığımızda, bu maceraya hem ortak olur aynı zamanda da yaşarız.

Kitap okumak çok uzun bir yolculuktur. Hayatımız gibi, okumayı çözdüğümüz ilk an başlar bu yolculuk ölümümüzle sona erer.

En güzeli de nedir biliyor musunuz?

Hayatın bu toz dumanından, stres ve yorgunluğundan alıkoyar, kurtarır bizi kitaplar. Belki bir saat belki on beş dakika. Bambaşka bir dünyaya açılan bir kapı misali farklı bir yere geliriz.

Okudukça öğreniriz, keşfederiz.

Hayatta yaptığımızda her faaliyette onlarca faydası bulunan kitaplar, bizlerden özel bir şey istemezler.

Sayfalarına, cümlelerine özensizce davranıp, kötü sözler etsek bile asla kırılmazlar. Sayfalarına açıp okumaya başladığımız an affeder, faydalarında bizlere de pay veren muhteşem birer dosttur kitaplar.

Altına çizdiğimiz satırlar bazen bizlere en güzel dersleri veren öğretmenimiz olup, bazense alıp köşeye çekilebildiğimiz arkadaşlarımızdırlar.

Kitaplar, gecenin kavratamadığı, yollarımıza döşenen ışıklardır. Biz okuyup öğrendikçe yollarımız daha da ışıldar.

                                                                                                             

                                                                                                                                              ELİF KARAKAŞ  8-A

                                                                                 Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

 

OKUMANIN GERÇEĞİ

Sizler okumayı sadece bir hobi mi sanıyorsunuz? Hayır, okumak sadece bir hobi değildir. Okumak bizim her şeyimizdir. Hani bazen karnımız acıktığında bir tas çorbaya, susadığımızda bir bardak suya ihtiyaç duyarız ya, okumakta öyle bir şeydir işte. Meslek sahibi olanlar sınıflarını başarıyla geçerek mi meslek sahibi oluyorlar sanıyorsunuz? Eğer öyle düşünüyorsanız bence yanılıyorsunuz. Peki ya başarıyı nereden buluyorlar? Sadece test çözerek mi? Tabi ki hayır. Yalnızca test çözerek değil aynı zamanda kitap okuyarak da başarılı oluyorlar. Fakat bu adına teknoloji denilen bağımlılık yüzünden okumanın kıymetini bilemez olduk. Peki ya sizce okumanın kıymetini biliyor muyuz? Biliyorsak neden hiç kitap okumuyoruz? Tabi bu herkes için geçerli değil belki bazı insanlar günde 5 saat kitap okuyorlar. Ama ya biz hiç kitap okumuyorsak o zaman ne olur? Hiç düşündünüz mü? Eğer okul okuyorsanız ve büyüyünce yani gelecekte doktor, mühendis ve mimar gibi güzel meslekler olmak istiyorsanız, neden kitap okumuyorsunuz? Hadi, şimdi gelin ve hep beraber kitap okuyalım ve geleceğimizi güzelleştirelim. Ne demiş şair; boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır. Biz de boşa geçen zamanımızı kitap okuyarak geçirelim.

 

 

                                                                                                              HİKMET SUDE TAŞER 7-D / 352

                                                                            Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

 

HAZİNE SANDIĞI                                                           

 

Onun adı kitaptır. Bir dokunursun kapılırsın büyüsüne. Sonra onunla devam edersin gezmeye, öğrenmeye ve ilmi keşfetmeye. Kitap kokusunda büyülendin ya! Hemen devamı gelir arkasından. Doymazsın, sayfaların içinde kaybolur gidersin. Hayal edip zihninde çizersin resmini. Zevk alırsın, zevk aldıkça etrafına yayarsın. Senin tattığın o duyguyu başkalarında duymasını istersin. İşte okumak böyledir. Senin istemenle olur ve sadece ona dokunman gerekir. Bu büyülenmeden sonra da kitap okumanın önemini ve faydalarını kavrarsın. Kitap insana kalite katar, insana özgüven verir, kelime dağarcığını geliştirir. Her ne alanda olursa olsun faydalı şeyler katar. Peki sizin çevrenizde, kitaba olan ilgisini çok beğendiğiniz birileri var mı? Açıkçası benim var. Kitaba özen gösteren ve kitaba verdiği paraya acımayan biri, bence çok şanslı. Son olarak benim size tavsiyem çevrenizde popüler olmayan insanları ve yazarları keşfedin. Emin olun onlar da birer hazine sandığı. Bunu unutmayın!

 

 

                                                                                                                   Büşra ÇIĞ

                                                                                                                   8/A     395

                                                                   Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

 

OKUMANIN YARARLARI

Okumak denilince aklımıza ilk gelen başarı olmamalıdır. Aslında okumak kültürümüzü tanımak, ruhumuzu dinlendirmek hayal dünyamıza ışınlanmak demektir. Okuyun çünkü inanın her şeyi okumakla başaracaksınız. Kitap okumayı sevmiyorsanız büyük ihtimalle kendi yaşınıza uygun kitap seçmemişsinizdir. Kitap  alırken kendimize uygun olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Kitabı gösteriş olsun diye okumamalıyız, kendimiz için geleceğimiz için okumalıyız. İleride kitap okumanın faydasından çok yararlanacağız. Aslında bir saatimizi teknolojik aletlere vereceğimiz yerine, bir saat kitap okusak sayfalarca kitap okumuş oluruz. Bence kitap okumayı herkes sevebilir. Ama o kitabı eline almak, telefonu elinden bırakmak günümüz insanlara çok zor geliyor. Belki de bu sorunu çözsek bir çok insan kitap okuma alışkanlığını kazanmış olur. Haydi artık harakete geçme zamanı elinize bir bardak çayınızı alın ve kitabınızı okumaya, hayallere ışınlanmaya başlayın.

 

                                                                                                                                          

 

    DUYGU YAVUZ  7-D /339

                                                                                    Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu