OKUMAK, GEZMEK, ÖĞRENMEK « ANADOLU
OKUMAK, GEZMEK, ÖĞRENMEK

OKUMAK, GEZMEK, ÖĞRENMEK

Yazar: İKRA ANADOLU
24 Mayıs 2019
2654

BİR ŞEHİRDEN ÇOK DAHA FAZLASI

İstanbul 'u haritalardan gördüğüm kadar bilirdim. Ama gittiğimde İstanbul'un ne kadar büyük bir şehir olduğunu gördüm. Birçok duyguyu aynı anda hissettim. Ünlü Mimar Sinan'ın eserlerinde olan tarih kokusunu hissedip, eserlerin işlemeleriyle konuşuyormuşçasına mükemmel oluşu paha biçilemez duygular uyandırdı bende.1453 Panaroma'ya girdiğimde ise çok güzel yapısı ve atmosferinden dolayı sanki o zamana ışınlanmış gibi hissettim, yine olağanüstü güzel dakikalar...

Rehberimizin İstanbul'u anlatırken hayranlığım bir kez, bir kez daha arttı. Rehber anlattıkça tarihi bütün ruhumla hissettim. İstanbul'u anlatan rehberlerimize, İstanbul’u görme şansı veren İKRA Derneği'ne sonsuz teşekkürler. İyi ki yollarımız kesişmiş ve çok kıymetli sizlerle tanışmışım.

 

                                                                                                               8/B Büşra AVCI

                                                                 Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

 

İSTANBUL

Öncelikle yazıma teşekkür ederek başlamak istiyorum. Hangi kelime anlatabilir ki başka size duyduğum minneti, saygıyı...

Gezi hakkında bahsetmek belki satırlar sayfalar sürer, ancak kısacık bahsetmem gerekirse, çok güzel abiler, ablalarla çok güzel bir hafta sonuydu. Daha önce de, İstanbul’a gitmeme rağmen rehber eşliğinde gezişimiz, abilerin değerli katkılarıyla bir sürü yeni şey öğrendim. Yeni bilgilerle büyür insan ve ben bu hayat yolculuğunda sizlerle t6anıştığım için çok mutlu oldum. Aslında kitap okumak, kompozisyon yazmak hediye için yapılacak davranışlar değildir. İçinden gelmesi lazım ama bu güzel İstanbul hediyesi beni ne kadar doğru bir yolda olduğumu tekrar gösterdi. Daha çok okuyacağım, daha çok yazacağım.

Bu arada verdiğiniz çanta hediyesini her gün kullanıyorum ve her kullanışımda o günü hatırlıyorum.

Her şey için TEŞEKKÜRLER.

                                                                                             

7/C Habibe ÖZKAYA

Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

 

OKUMAK, GEZMEK, ÖĞRENMEK 

Bu geziyi düzenleyip bizi İstanbul'un tarihi dokusuyla tanıştıran İKRA Derneği'ne teşekkür ederim. Yazımın sonuna saklayamadığım bu teşekkürün içinde binlerce kez iyi ki var aslında.İstanbul'un sayısı binlerce olan güzel yerlerini, buram buram tarih kokan sokaklarını gezmek bizim için zevkti. En çok beğendiğim yer kuşkusuz tarihi mekânlar ve okumayı teşvik eden Millet Kıraathaneleriydi.  O kadar çok kitabı bir arada görmek huzur vericiydi. Verdiğiniz her bilgi ufkumuzu açtı. Umarım gelecekte herkes kitap okumanın değerinin anlar ve kitap okuyarak ilim, irfan sahibi olur. Sizi tanıdığım için çok mutluyum ve size minnettarım.

Teşekkürler İKRA DERNEĞİ.

                                                                                        8/B Edanur SARIOĞLU  

                                                                  Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 GEZEREK ÖĞRENMEK

Öncelikle İKRA Dergisi'ne çok teşekkür ederim. İKRA Derneği'nin yapmış olduğu 'Okumanın Önemi' ile ilgili yazılarımız ile gezimiz benim için hediyeden çok daha fazlasıydı. Bilgiydi, görmekti, eğlenmekti, öğrenmekti.

İKRA Derneği kurucularına, İstanbul'u gezdiren rehberlerimize, başımızda olan öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum.

 

                                                                                   7/E     Nurefşan AKSU

                                                                     Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

                                                           

                                                    

İSTANBUL GEZİSİ

İstanbul gezisi benim için ayrı apayrı bir deneyimdi. Birçok bilgi öğrendim, birçok yer gördüm.

Daha önce de İstanbul 'u gezdim ama sadece gezdiğimi anladım. İstanbul 'u anlayarak gezmek, gittiğin yerin tarihi önemini anlamak, atalarımın yaptıklarını öğrenmek çok güzeldi. Süleymaniye Camii, boğaz turu, 1453 Panaroma, Miniatürk ve daha birçok güzel mekân... Rehberimiz ve dernek görevlileri sayesinde İstanbul'u tam anlamıyla gezdik, gördük. Bu gezinin bana kattığı bir diğer şey ise okuma sevgisi. Bu gezi bana okuma ve yazı yazmanın önemini ve değerini hatırlattı. Bu geziden önce okumayı tatbikî de çok seviyordum ama bu geziyle bizi ödüllendirerek kendi çabamızla hayal gücümüzle ne kadar güzel şeyler başarabileceğimizi hatırlattı.

Bize bu güzel anıları kazandıran herkese teşekkür ederim.

 

                                                                                 7/D Şeyma Nur İme

                                                                               Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

                                                               

İSTANBUL GEZİSİ

Gittiğimiz yerleri aklımda kaldığı kadarıyla anlatıp o günkü hisleri tekrar yaşamak ne güzel. Eyüp El-Ensari 'nin Kabri, 1453 Panaroma Müzesi, Fatih Camii, Süleymaniye Camii ve daha birçok yer... İstanbul'un her yeri birbirinden güzel ve özeldi. Yeni yerler keşfetmek, yeni yerler öğrenmek, bilgiler edinmek insan ömründe tatması gereken ne kadar özel duygular... Yazılan kelimler sayfalarca da olsa tatbikîde İstanbul'u anlatmaya, gezimizin güzelliğini ifade etmeye yetmez.  Ama yinede bizi oraya götüren İKRA Derneği'ne canı gönülden teşekkür ediyorum. İstanbul'a ilk gidişimdi ve bu güzel anı hayatım boyunca hep bende kalacak.

Teşekkürler...

                                                                     6/A Elif Ceylin YARDIMCI

                                                    Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu