MİNİK KALEMLERDEN « ANADOLU
MİNİK KALEMLERDEN

MİNİK KALEMLERDEN

Yazar: İKRA ANADOLU
05 Mart 2019
713

KİTAPLA HAYAT, DAHA GÜZEL HAYAT

Yarını planlarken bugünkü hedefimizi gelecekte gerçekleştirmek için kitap okumak en büyük hazinedir.

Kitap okumak büyük bir kurtuluştur. Yani bir insanı geliştiren de güçlendiren de bir kitaptır. Bize yarayan bir nimettir kitap okumak. Ne var ki kitap okuyan bir uygarlık gelişmez. Doğru bir iletişim kurmayan etkili konuşmaz. Çünkü bir insan kitap okuyorsa emin olun ki o insan güzel, doğru ve tatlı dillidir. Bu kişilerin iletişimde tek tük hataları olabilir. Belki bu hataları yapmazlar bile.

Kitap insanın en iyi dostudur. Buna en iyi örneklerden biri bir arkadaşımdı. Sınıfımdakiler onu dışlarlardı. Dışlandıkça kitaba sarılırdı, kitapla iyi bir ilişki kurdu. Şu an iyi ve kaliteli cümleler kuruyor. Kelime hanesi de gelişmiş durumda… Kitapla kurduğu ilişkide tek kelime hanesi değil: hayal dünyası, etkili konuşmasında kitap büyük bir rol oynamış.

Kitap bizi A noktasından B noktasına götürmez. Tüm hayat boyu bize katkı sağlar. Kitap okumanın değeri budur bazıları ”Benim yaşım geçti, kitap okusam n’olur okumasam n’olur?” diyor. Nasıl eğitimin yaşı yoksa kitap okumanın da yaşı yoktur. Örnek olarak; dedem 78 yaşında hala kitap okuyor. Artık bu kuralı özümsemeleri, hayatlarına katmaları gerekiyor. Bir de bu kuralı özümseyip okuyanlar var. Fakat bunlar kitabı özümsemeden yorumlamadan okuyor. Bunların yanı sıra nasıl ders çalışırken dikkat dağıtan eşyaları odadan çıkarırken kitap okurken de aynı şeyi yapmalıyız. Çünkü bunlar dikkat dağınıklığına sebep olur.

İşte sevgili dostlar! Kitabı kendimize arkadaş edinmeliyiz. Nasıl bir insan kalbi olmadan yaşayamazsa beynimizde kitapsız yaşayamaz. Beynimizi geliştirmek için siz olun bol bol kitap okuyun. Çünkü bilgimizi geliştirmek kitap okumaktan geçer.                                                                          

 

      OSMAN EMRE KIZILKAYA     

 

 

 

KİTABIN ÖNEMİ

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Kitabın faydalarını saymaya kalksak günler geçer. Bir kişiye kitap okuma zevkini kazandırdığınız an o kişi bam başka birisi olur. Artık o kişi kitabın verdiği onca emeği kavrar ve ona karşılığını verir. Kitap okuyan kişiler kitabı okumaya başladığı an bam başka bir dünyada hisseder kendini. Artık o kişi kendini bam başka birisi zanneder kitap okuyan kişi kitabın diğer isimlerini de bilir. Bu isimler ise ancak kitap okuma zevkini kazanmış kişiler anlayabilir. Yol gösterici, rehber, kılavuzdur kitap. Kitabı seven kişi artık kendini özel zanneder kitap okuyan kişi ile okumayan kişiyi bir tutamayız dengede durmazlar. Kitap okuyan insan düşünceleri, fikirleri değişir ama okumayan bir insan hiçbir şeye yorum yapamaz. Kitabın zevkini bir kişiye tattırdığımızda o kişi de başkasına tattırır.  Çevremize bakmalı ve kitap okuma zevkini herkese tattırmalıyız

 

 

                                                                                MAHMUT AVŞAR

 

 

 

 OKUYARAK BAŞLA

Okumak önemli şey. Bunun önemli olduğuna itiraz etmeğiz her halde. Karanlık bir dönemden bizi yazı kurtardı. Yazı sayesinde bilim de gelişti. Kitaplar olmasaydı bilimde gelişmezdi. Okumanın önemini şu sözle de görüyoruz “bana bir harf öğretenin bin yıl kölesi olurum”. Görüyoruz ki en gelişmiş Ülkelerde eğitim farkı, bilgi, teknoloji çok. Kitaplar olmasaydı ilmi nasıl günümüze kadar aktarırdık? Allah (c.c)ilk ayeti “oku” emrini vererek başlatmış. Âmâ önce gönülden severek okumalıyız. Okumanın önüne her zaman geçenler olur ama biz pes etmeden yolumuzda devam etmeliyiz “İKRA” Derneği’nde başlandı ama önüne kimse geçemedi. Okumayı bırakmadan yolumuza devam etmeliyiz.

 

 

                                                                                                                                                     SULTAN BERKİL

 

 

 OKUMAK

Okumak insana çok şey kazandırır. Bilmediğimiz birçok şeyi öğreniriz. Ama çoğu insan bunun farkında değildir. Hatta bazı insanlar eline aldığı kitapları sırf okudum demek için okurlar. Âmâ bazı insanlar okuduğu kitaptan zevk alır okuduğunu anlayarak okur. Ancak böyle insanlar okumak nedir anlamışlardır. Ama bu durumu abartmazlar. Yani başkalarının gözüne sokarak okumazlar.

Zaten öyle yapan insanlar “okumak” kelimesiyle “gösteriş” kelimesine karıştıran insanlardır.

Kitapları okurken insanların içinde sürekli okumak o kitabı bitirmek hissi oluşur. Sonunu merak edersin. Böylece geçireceğin boş zaman çok değerli bir zamana dönüşür.

                 

 

                                                                                                RABİA KILIÇ