KÜÇÜK KALEMLERDEN, OKUMAK « ANADOLU
KÜÇÜK KALEMLERDEN, OKUMAK

KÜÇÜK KALEMLERDEN, OKUMAK

Yazar: İKRA ANADOLU
20 Kasım 2018
1133

OKUMAK NEDİR BİLİR MİSİN?

Okumak nedir bilir misin? Okumak peygambere inen ilk ayetin nuru, Yunus Emre'nin şiirlerindeki taze Türkçe, Dede Korkut'un hikâyelerindeki gizemdir…  Okumak Alparslan'ın aştığı dağlar, Fatih’in döktüğü toplar atalarımızın açtığı yollardır.

Öyle büyük bir birikimin mirasçılarıyız ki! Bu hazineden payımıza düşen, deryada bir damla bile olsa yeter yolumuzu aydınlatmaya. Damla deyip geçtiğimize bakmayın neler neler var bu damlada; hikâyeler, şiirler, anılar, nasihatler... Okumayı bilene her kitap zevklidir. Okumak zihnimizi aydınlatır, geçemediğimiz yollarda, düşünemediğimiz en zor durumlarda yardımcı olur bize. Yapamıyorum dediğimiz anda okuduğumuz ufacık bir kelime bile olsa bize akıl verebilir.

Okumak Fatih'in İstanbul'u fethinde kaleye attığı ilk adım gibidir. Okuduğumuz zaman yenidünyalara, yeni yerlere ayak basarız. Okumak bir ağaç gibidir. Yeni bilgilerle büyüyen bir insanın zihni büyüyüp gelişmiştir. Kocaman bir ağaç gibi geniştir. 

Okumak nedir bilir misin? Okumak bir erdemdir, bir alışkanlıktır. Okumak her konuda konuşmak değil, bildiği konu hakkında konuşmaktır. Okumak düşündüğünü söylemek değil, her söylediğini düşünmektir. Okumak sadece okumak değil okuduğumuzu anlamaktır. Büyüyen bir ağaç olmak için kök salıp zamana yayılmak için asırlar öncesinden asırlar sonrasına yolculuk yapmak için hayal ufuklarını aşmak için okuyunuz.

 

 

 

                                                                                                    Şeyma Nur İME

                                                                                                       351       7/D

                                                           Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

 

UCUZA SEYEHAT

 İlkokul 4. sınıftayım Kuran-ı Kerimde ilk ayetin (oku) olduğunu öğrendim.

Kendi kendime sordum okumak bu kadar önemli mi?

Bizi yaratan Allah'ımız okumamızı istiyor. Demek ki bizim için çok önemli ki ayet (oku).

Okumak bana ne kazandırır diye düşünüyorum.

Okudukça yeni şeyler öğreniyorum, kelime haznem gelişiyor, doğruyu ve yanlışı öğreniyorum, hiç tanımadığım insanlarla tanışıyorum gitmediğim şehirlere, ülkelere gidiyorum. Bazen önüme bir merdiven çıkıyor o merdivenden çıkarak yıldızlara, gezegenlere, galaksileri geziyorum. Bazen bir güvercine tutunup uçsuz bucaksız gökyüzünü geziyorum. Bir mağaraya girip aşağı doğru indikçe yer altını ve yeraltının o buz gibi sularını hissediyorum.

Okudukça hayallerim daha da gelişiyor düşündükçe başka yerlere uçuyorum. Kendimi dünyanın öbür ucuna ya da gökyüzünün en tepesinde buluyorum. O sonsuz hayal gücüm tanımadığım birileriyle belki de uzaylılarda bile tanışabiliyorum. Kendimi sihirli biri gibi hissediyorum bazen. Çünkü hayvanlarla konuşuyor, uçuyor, ışınlanmıyor dünyanın öbür ucundaki insanların dilini öğrenip konuşmaya başlıyorum. Onları tanımamış olsam bile kültürlerini öğreniyor onlarla arkadaşlık kuruyorum kitap okuyunca.

Okudukça davranışlarımızı güzelleştirebilir, okudukça başkalarını anlayabiliriz. Okuyan sayımız arttıkça dünya daha yaşanabilir bir hale gelir.

 

 

                                                                                                   Nurefşan AKSU

                                                                                                        7/E  274

                                                                   Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

KİTAP İLİMDİR       

Kitaplar insanın hazine ışığıdır.Okudukça öğrenirsin,öğrendikçe okursun öyle bir kitaplar,öyle bir hikayeler vardır ki insana hayata bağlanmayı hayatın sırlarını öğretir.Kitap okuyunca insan merakını heyecanını giderir.Kitap okumak sadece kitap okumak değildir.Hayal gücü olmayan insanlar bunun farkına varamaya bilir.Fakat her şey bir kitap ile başlayıp bir kitap ile bitebilir.Unutmayın kitap her zaman hayatın ışığı geleceğin merakı olmalıdır.

 

 

                                                                                                              İREM AYYILDIZ

                                                                                                     7/C    195

                                                                 Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

Ülkemizde kitap neredeyse hiç okunmuyor. Ama kitap okumanın faydalarını biliyorlar. Kitap okumak insanın düşünce ufkunu geliştirir. Daha fazla kelime öğretir ve konuşmasını hızlandırır. Duygularını daha iyi ifade edebilme becerisini kazanır. Yani kitap okumak bir nevi insanın başkalarıyla iiyi iletişim kurabilmesini sağlar. Kitap okumak kişinin algı gücünü hızlandırır. Kişinin okuduklarını daha kolay kavramasını sağlar. Bu da onlara okul vb. yerlerde başarı getirir. Yani bu sayede kitap okumak senin ileride daha iyi bir hayat sürmeni sağlar. Bir de çok meraklı insanların okumaya daha yönelik olduğunu araştırdım. Ve ayrıca bir kitaba götürür. Bu da kitap okuma alışkanlığı bence, kitap okuma internet, bilgisayar gibi şeyler  yüzünden okunmadığını düşünüyorum. Kitap okumanın bize verdiği heyecanı başka hiçbir şey vermiyor.

Bence bir kitabı okuyorsanız ve en heyecanlı yerinde bırakıyorsanız ve yattığınızda düşünmekten uyuyamıyorsanız... İşte kitap okumak budur.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                           MERYEM REYYAN ASLAN 8-A

                                                                    Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu