ALLAH Yolunda Hicret. | Merhaba News

ALLAH yolunda hicret. Bu sözü duyduğumuzda veya okuduğumuzda birçoğumuzun aklına, hayaline bir çöl yolculuğu, mekkeden ayrılış ve bir medeniyetin yükselişi. İman dolu yürekleriyle evlerinden ayrılanlar muhacilerler olmuş, evlerini ve gönülleri açan yesripliler ensarlar olmuşlar. Buluştukları yer Medine diye kıyamete kadar sürecek bir medeniyet olarak isim almıştır. Birçoğumuz bir siyer edasında bu hicret ismini hafızalarımzda bu tür anlatılan hadiselerden ötürü böyle biliyor ve oraya has bir döngü ve başlangıç olaraktan görüyoruzdur.

Hadiseler bunu beyan ettiği gibi bu bir hakikat tır, gayesi ve sürekliliği elbette ALLAH yolunda hicrettir. Bunu bir yerden göçmekle sınırlandıramayız, günahlarımızdan da hicret mümkündür ve gereklidir. Yanlış bildiklerimizden doğruya, bilmediklerimizden âlimliğe, yapmadıklarımızdan harekete, elhamdülillah Müslümansız sözü kadar ciddiyette de hicret etmek zorundayız.

İslam yeryüzünü nurlandırdığında, inen ayetlerle o ayetlerle iman edenler gibi hicretimiz açık ve mümkündür, küçük gördüklerimizden büyüklerine kadar her türlü yanlışın ve haramın hicreti tövbe ve dosdoğru olmaktır.

Bu düşüncelere sahip olmak müminlik gereği olarak kendimize hicret yolunu, yani yanlıştan doğruya nasıl ulaşılır, hatadan şuurlu harekete nasıl geçilir, okuyarak öğrenek uygulayabiliriz. Bu yol çıkmazı olmayan, sonu gelmeyen bir yoldur. Hicretimiz ALLAH’A ve Rasulüne olduğu sürece.

“Ve şöyle niyâz et: ‘Rabbim! Gireceğim yere sıdk ile/dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana, tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.” İsra Suresi 80

22 Ekim 2014 Çarşamba akşamı Esenler Temsilciliğinde Ömer DÖNGELOĞLU hocamızın konferansını icra ettik. Yoğun katılımın olduğu konferansımız, Mehmet ÇELİK hocamızın selamlama konuşmasının ardından Ömer DÖNGELOĞLU hocamız ALLAH yolunda hicret ile alakalı konuşmasına başladı.

Yukarıda yazılı olanların şuurlandığı. ALLAH yolunda hicreti, anlattığı hadislerle ve gelişmelerle bize duygusunu ve azmini yüreklerimizde hissettiren, oysa ne çok hicret kaçırmışız ve nefislerimizde gördüğümüz hataları bize yolu tarif ederek gösteren ve anlatan Ömer DÖNGELOĞLU hocamızın konferansı aklılarda bir hicret arayışı ile sona erdi. Hepimizin bir hicreti var. ALLAH cc yoluna hicret edenlerden eylesin bizleri. Selam ve dua ile…

 

 

Konferanısın videosu:

Kayıt OlÜye Girişi