Böyle Günlerde “Bize Düşen” Nedir? « Yazarlarımızın Yazıları
Böyle Günlerde “Bize Düşen” Nedir?

Böyle Günlerde “Bize Düşen” Nedir?

07 Nisan 2020
63

Böyle Günlerde “Bize Düşen” Nedir?

Erzurumlu İbrahim Hakkı, “Hak şerleri hayr’erler, Mevla görelim neyler”, şeklinde bizlere bir tavsiyede bulunmuş. Biz de bu şer gibi görünen şeyin hayırla sonuçlanmasını umuyoruz. Çünkü Allahü Teala zalim değildir, kullarına zulmetmez. Mutlaka bunda da bir hayır vardır:

Ya bizi kendimize getirecek, ya gavurları dize getirecek… ama bir şekilde bu işi hayırla noktalayacağız inşallah. Bunlar gelip geçici şeyler. Tarihe baktığımızda çok daha büyük sıkıntıları yaşadığımız görülecektir. Bu noktada, toplumun bir parçası olarak bize düşen nedir?

Nisa suresi 83. Ayet: “Kendilerine güven veya korku veren bir haber geldiğinde onu yayıyorlar. Halbuki onu Resûlullah’a ve aralarından yetki sahibi kimselere götürselerdi, içlerinden haberin mâna ve maksadını çıkarabilenler şüphesiz onu anlarlardı. Size Allah’ın lutfu ve rahmeti olmasaydı, azınız müstesna, şeytana uyup giderdiniz.”

Koronavirüs’ü ilk çıktığı zamanlarda ki haberlere bakın; koronavirüs bize çoktan geldi, ölümler var vakaları gizliyorlar, yok şu kadar kişi öldü,…

Devamını sohbetin canlı yayın videosundan izliyoruz…