MESCİDLERİN FAZİLETİ « Haberler Tuna
MESCİDLERİN FAZİLETİ

MESCİDLERİN FAZİLETİ

24 Ekim 2017
813

Cuma akşamı yapılan sohbetimizin konuk hocası, bu hafta Hüseyin SÜME’idi. Sohbetimiz Murat Elçiboğa’nın Zilzal Sûresi’nin  ve akabinde Mehmet Ali Tekinalp’in mealini okuması ile başladı. Ardından kürsüye gelen hocamız sohbetine “Yarabbi neslimizden namaz kılmayan, kafir, vatan haini çıkarma. Faydalı nesiller çıkar.”(AMİN) duasıyla başladı.

                                   

                Hocamızın sohbet konusu mescitler ve mescitlerin faziletiydi. Mescit kelimesinin anlamını “secde edilen yer” olarak tanımlayan hocamız sohbetine şöyle devam etti. “İslam coğrafyasının mescid dedikleri yere biz camii diyoruz. Bunun nedeni Ecdadımız mescit yerine toplanma yeri olarak camii demişlerdir. Bu bize oradan gelen bir alışkanlıktır.” diyen hocamız,  “Üç mescit; Mescidi-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa, dışında diğer mescitlerin birbirinden üstünlüklerinin olmadığını” söyledi. Mescitleri diri tutmamız gerektiğini söyleyen hocamız “Orada bir araya gelmek, omuz omuza vermek, orada birbirlerini görmek, hal hatırlarını sormak,  hasta olup gelemeyenleri ziyaret etmek, sıkıntısı olanların sıkıntısını gidermek için önemli yerlerdir. Çünkü cemaat şuuru mescitlerde başlar. Namazlarımızı mescitlerde kılmamız gerektiğini, eftal olan herkes kendisine yakın olan mescitte namaz kılmalarıdır. En yakın mescidler de namaz kılmak, mescidlerin bizim üzerimizde ki haklarındandır.” dedi.  Hocamız sohbetini Efendimiz’in(sav) şu duası ile bitirdi. "Ya rabbi cennetine girmeyi ve cennetine yaklaştıracak amelleri işlemeyi nasip et. Ya rabbi cehenneme girmekten ve ona götürecek işleri yapmaktan sana sığınırım"(AMİN)

                Sohbetimizin ardından misafirlerimize çay ikramı yapıldı. Sizlerde sohbetimizden istifade etmek isterseniz Cuma akşamı saat 21:00-21:30 arasında sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.