GERÇEK DOST « Haberler Güngören
GERÇEK DOST

GERÇEK DOST

03 Ağustos 2018
887

Güngören Temsilciliğimizin 30.07.2018 Pazartesi akşamı sohbet konuğu Güngören Kuba Camii İmam Hatibi Mehmet ADIGÜZEL idi. Hocamız sohbetinde “Gerçek Dost” konusuna değindi. Hocamızdan özetle;

İnsanoğluna her konuda seçme hakkı veren Allah (c.c) dostlarını seçmekte de insanı özgür bırakmıştır. Hayatımızda seçtiğimiz kişiler ya Allah dostu olacak, ya da şeytanın. Ancak, ne güzeldir Allah dostları ile birlikte olmak, Allah için hizmet edenler ile beraber olmak. Burada sizin gibi Allah’ın ayetlerinden bahseden insanlara beraber olmak.

Mâide Suresi 56. ayette Allah şöyle buyurmuştur:

وَمَن يَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ

Kim, Allah’ı, peygamberini ve iman edenleri veli edinirse bilsin ki Allah’tan yana olanlar mutlaka galip geleceklerdir.

Allah ile dostluk kurmak, O'nun yolunda mücadele edenler ile birlikte olmanın da bir getirisi vardır.

1. Cehaletten kurtarır: Câhiliye dönemine baktığımız zaman, o dönemde de insanlar okuyor, yazıyor, şiir ile, edebiyat ile meşgul oluyordu ancak karanlıklar içinde bir okumaydı bu. Allah, o topluluğu ayetler ile karanlıktan aydınlığa çıkardı. Allah’ın rızasını kazanmak için okunan ilim de bizleri karanlıktan aydınlığa çıkaracaktır inşallah.

2. Şeytanın vesvesesinden uzak durur: Allah’ın emirlerini en iyi bilenler, Allah’ı kendisine dost edinenler, şeytanın vesvesesi anında hemen Allah'a sığınıp günahtan kaçarlar.

3. Huzurlu olmak: Yaşamayı hepimiz çok severiz, bu yaşam içinde huzurlu olmayı herkes ister. Huzur için ise Allah yolunda olmak gerekir.

"Kalpler ancak Allah'ı anmakla mutmain olur." ayetinde zikredildiği gibi, gerçek huzur için Allah'ı kendimize dost edinmeliyiz.

4. Gelecek kaygısı olmaması: İnsanların ömründe en çok zamanını alan, sıkıntıya sebep olan konu budur. İnanan bir insan için gelecek korkusu yoktur, çünkü inanan insan her şeyin gerçek sahibinin Allah olduğunu bilir. Dünya malı amaç değil araçtır.

5. Sevgi ve saygı görmek.

6. Zamanı bereketli kullanmak: Allah, bize her gün 24 saatlik kredi veriyor. Biz bunu dilediğimiz gibi kullanıyoruz ancak bu krediyi yanlış kullandığımız zaman ahirette çok büyük sorun yaşarız. Allah bizleri ömür sermayesini doğru kullananlardan eylesin inşallah.

7. Kanaatkâr olmak: Elimizdekilerin kıymetini bilerek onlarla yetinmeliyiz. Tabii ki biz çalışıp elimizden geleni yapmalıyız ancak unutmayalım ki Allah zenginliği istediği kadar verir.

Sohbetlerimiz her pazartesi akşamı 21:00-21:30 arasıdır.