Fıkhî Sorulara Cevaplar « Haberler Güngören
Fıkhî Sorulara Cevaplar

Fıkhî Sorulara Cevaplar

07 Şubat 2018
809

Güngören temsilciliğimizde 5 Şubat 2018 Pazartesi akşamında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet EFE konuğumuz idi. Hocamız her zamanki gibi konuklarımızdan gelen soruları cevaplandırdı.

Çocuğa isim koyma şartı var mıdır ?

Dinimizce çocuğa isim koymanın kuralı yoktur ancak, Peygamber'in (s.a.v) sevdiği isimleri koymayı tavsiye etmiştir. Sadece adında harp içeren isimleri Peygamber Efendimizin bir kaç kez değiştirdiği rivayet edilmiştir. İsimler, içimize huzur verecek şekilde seçilmelidir. Öldüren, katil, savaş … gibi ürkütücü isimleri kullanmamakta fayda vardır. Bir de tarihimizde kullanılan isimler vardır. Bu isimlerde insanların içini ısıttığı için kullanılabilir. Bunların hepsi tavsiyedir. İsim konusunda farz veya vacip, hatta sünnet denilecek

bir şey yoktur.

Şafii bir kişi, Hanefi mezhebine mensup imam ile sabah namazı kılmak istiyor ise ne yapması gerekir?

Şafiilerde “Kunut Duasına” benzer dualar vardır. Hanefi bir imamın arkasında namaz kılsa bu duayı okuyamaz, ama cemaatle namaz kılmak daha sevap. O zaman ne yapmalı? Cemaat sevabından mahrum olmamak için bu duanın kısasını okumalı ki; cemaatle kılmak daha önemlidir.

"Köpeğin ağzına sürdüğü bir şeyi 7 defa yıkayın" şeklinde hadisi Şerif var, diğer yandan "köpeğin tuttuğu avı yiyin" şeklinde Maide suresinde geçiyor. Bu ikisi bir biri ile çelişmiyor mu?

Hadiste kastedilen, köpek bir kaptan yemek yerken salyası bulaşabilir, dolayısıyla hastalık insana geçebilir. Ayette bahsedilen ise; köpek, av hayvanını derisinin üzerinden yakalar ve etine zarar vermez. Bir de bu konuya şu açıdan bakılmalıdır ki, Peygamber'in (S.A.V ) döneminde ki şartlar ile şimdiki şartlar bir değildir. O dönemde insanları kap kacak alternatifi, çeşidi veya temizlik imkanı çok fazla yok idi, şimdi şartlar ve temizlik imkanı daha fazladır. Dolayısıyla köpeğin ağız sürdüğü bir kap çeşitli deterjan ile yıkanıp kullanılabilir.

Cuma günü cumaya gitmek ile mükellef olmayan kişiler, Cuma vaktinde çalışabilir mi?

Cuma namazı ile mükellef olan kişiler için o saatte sadece alış veriş yapmak değil her hangi bir iş ile meşgul olunmamalıdır. Burada iki husus vardır:

Birinci husus: Cumaya gitmesi gerekip de gitmeyen bir kişi, o saatte iş yerini açık tuttu, diğer bir kişi de her hangi bir mazeretten dolayı cumaya gidemedi diyelim. Mazeretten ötürü gidemeyen kişi alış veriş yapabilir, bunda bir mahsur yoktur. Vebal, kasıtlı olarak cumaya gitmeyen kişiyedir.

İkinci husus: Cuma üzerine farz olmayan kişiler çalışabilirler. Ama tebliğ açısından, cumanın önemini anlatmak açısından dükkanın kapalı olması daha hoş bir davranış olur.