Cuma Suresi « Haberler Güngören
Cuma Suresi

Cuma Suresi

15 Ocak 2019
278

Güngören temsilciliğimizde 14 Ocak 2019 Pazartesi akşamı Genel Başkanımız ve İlahiyatçı Mehmet ÇELİK konuğumuz idi. Hocamız bu hafta Cuma suresinin tefsirine başladı. Hocamızın sohbetinden özetle;

- İlk cuma namazı 622 tarihinde Medine, Ranuna vadisinde kılınmıştır. Peki, daha önce cuma namazı kılınmadı mı? Kılındı, mesela Musab B. Umeyr’in imamlığında; ama Peygamber'in (s.a.v.) başında olduğu ilk cuma namazı idi.

- Cuma süresinin ilk 8 ayeti 629 yılında nazil oldu. Hayber’in fethi döneminde nazil olan bu 8 ayet ile daha önceden nazil olmuş olan 9, 10 ve 11. ayetleri de birleştiren Peygamber Efendimiz (sav), vahiy kâtiplerine bu şekilde yazdırarak surenin adının “Cuma” olduğunu bildirmiştir.

1. Ayet: “Göklerde bulunanlar da, yerde bulunanlar da egemenliğin mutlak sahibi, her türlü eksiklikten uzak, azîz ve hakîm olan Allah’ı tesbih ediyor.

- Yeryüzünde bulunan her şey Allah'ı tesbih etmektedir. Doğaya, tabiata, yaratılan her şeye baktığımız zaman yaratıcının muazzamlığı görülmektedir. Gökyüzünde ve yeryüzünde görüp, görmediğimiz her şeyin sahibi ve yöneticisi, yaratıcı olan Allah'dır.

- En basitinden yaşadığımız ortamı düşünelim; şehrin kirli suyu, fabrika suları, gemi atıkları gibi binlercesi denizlere dökülüp, deniz suyunu kirletiyor. Peki bu kadar kirli su nereye gidiyor? Hiç şüphesiz ki, malik olan Allah, bu suyu gökyüzüne yükseltip temizliyor ve tekrar yeryüzüne gönderiyor.

 

2. Ayet: “Ümmîlere kendi içlerinden, onlara âyetlerini okuyacak, onları arındıracak, onlara kitabı ve hikmeti öğretecek bir elçi gönderen O’dur. Oysa onlar daha önce apaçık bir sapkınlık içindeydiler.”

- Okuma yazma bilmeyen Peygamber'e (s.a.v) ve tüm insanlığa okuma yazma öğreten Allah'tır.

Cuma suresi tefsirine 2 hafta sonra 28 Ocak Pazartesi akşamı devam edilecektir inşallah.