MAKALE TAHLİLİ « Haberler Esenler
MAKALE TAHLİLİ

MAKALE TAHLİLİ

09 Ekim 2017
774

Kıymetli İKRA Derneği gönüldaşları, zaman zaman istemeden de olsa, muhabbet havası içinde 22.00’ye kadar uzayan bir “Makale Tahlili” programını daha icra ettik.

Programımızın 06 Ekim 2017 Cuma günkü sunum görevlileri Yasin Bey kardeşimiz ile Sabri Danacı idi.

İlk olarak Yasin’i dinledik. Yasin kardeşimiz bilimsel bir makale seçmişti. Makalede birçok yabancı bilim adamları ve de bu bilim adamlarının buluşlarından yola çıkarak Allah’ın varlığına bir defa daha iman ettik: “Pi sayısı”nın buluşundan “Altın oran” kanununa kadar…

Dünya’nın Altın Oran noktasının Mekke olduğunu biliyor muydunuz? Mekke şehrinin kuzey kutup noktasına olan uzaklığı ile güney kutup noktasına olan uzaklığının oranı tam olarak 1,618 yani altın orandır. Ayrıca da Mekke’nin gün dönüm çizgisine doğu uzaklığı ile batı uzaklığının oranı yine bize Altın Oran sayısı olan 1,618’i verir.

Makale okunurken, yöneticimiz sık sık katılımcılara sorular sorarak yine bir beyin fırtınası yaptırdı. Böylece katılımcıların makaleyi daha iyi anlamasına ve derse daha iyi motive olmamıza vesile oldu.

Mesela bu makalenin sonlarında konuyu genel olarak bir toparlayıp neler anladığımızı tartışmak gibi.

Daha sonra sıra Sabri Danacı kardeşimize geldi.

Sabri Danacı kardeşimiz bize Yeni Akit gazetesinde bulunan Abdurrahman Dilipak’ın kaleme aldığı ”Canınızı sıkacak bir şey söyleyeyim mi?” başlıklı makaleyi sundu. Sabri kardeşimizin seçtiği bu makale daha çok gündeme yönelik bir makale idi.

            FETÖ’den yola çıkarak Türkiye üzerine kurulan onca hain planı anlatıyordu. Türkiye üzerine kurdukları onca planın boşa gitmesi onların canlarını sıkıyordu. 17/25 Aralık olayı, Gezi Parkı olayları bunlara örnek verilebilir. Yöneticimiz, bu olayların yapılış amaçlarını öncelikle bize sordu, daha sonradan da kendisi anlattı. Unutmayalım ki “Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır.”(Enfal/30)

Daha sonradan Yöneticimiz hitabetimizin gelişmesi için bize tavsiyelerde bulundu: Çokca kitap okuyacaksın ki güzel konuşasın veya sesli kitap okuyalım ki hitabetimiz, diksiyonumuz gelişsin demesi bunlara örnek verilebilir.

Makale tahlilimizi Hafız Burhan Sevil kardeşimizin Asr suresini okumasıyla sona erdirdik.

Dersten sonra ise çay eşliğinde Mustafa Şimşek’in ikramı olan çerezleri tatmak, ayrı bir güzellikte.

Bu haftaki dersimiz de 13 Ekim 2017 Cuma günü yine saat 21.00’de icra olunacak. Siz de farklı seslerden, farklı sözler dinlemek ve arkasından da muhabbet eşliğinde çayınızı yudumlamak isterseniz, bekleriz.

Gündemi ve günceli yakalamak için “makale tahlili programı”nı yakalayın.

 

 

Yazı: Muhammed Emin Demir

Fotoğraflar: Muhammed Ali Demir