İmtihan ve Sadaka « Haberler Bağcılar
İmtihan ve Sadaka

İmtihan ve Sadaka

23 Şubat 2018
667
Bağcılar Temsilciliğimizin 20 Şubat Salı haftalık sohbetimizde ki hatibimiz Özay CEBECİ hocamızdı. Bakara suresinden  Kur'ân tilâveti ile başlayan hocamız bizlere bu hafta "İmtihan ve Sadaka" konularından bahsetti. Hocamızdan özetle; 
Allah (cc), Kur’ân’da bizi imtihan edeceğini sürekli vurguluyor.  Esasında Kur’ân okuduğumuzda verilen mesajların başında bu dünyanın geçici olduğu, asıl hayatın ahiret olduğu ve dünya hayatının sadece bir imtihan alanı olduğu belirtiliyor. Lâkin biz müslümanlar bu durumu yeterince içselleştirebilmiş değiliz.
Bize verilen nimetlerin, bizim Allah’ı hatırlayıp şükür etmemiz için olduğunu, bize gelen sıkıntıların ise yine Allah’ı hatırlayıp sabır etmemiz için olduğunu anlamadıkça bu konuda hâlâ daha mesafe katetmemiz gerekiyor demektir. Allahu Teala bizleri türlü türlü konularla imtihan etmektedir. Mesela; amellerle imtihan, kötülüklerle imtihan, çocuklarımızla imtihan, ... gibi. 
Efendimiz bir hadisinde yarım hurma ile de olsa sadaka verin diye buyurmuştur. Başka bir hadisinde ise verecek hiçbir şeyiniz de yoksa bile Müslüman kardeşinize tebessüm edin diye buyurmuştur. Sadaka verebilmek de bir nevi imtihandır.
Değerli sohbeti için hocamıza teşekkür ediyoruz. Allah (cc) hocamızdan razı olsun.