DAVET « Haberler Bağcılar
DAVET

DAVET

29 Mart 2018
595

Bir ilim meclisi olan İKRA Derneği Bağcılar Temsilciliğinde bu haftaki hatibimiz İlhan ULUÇ idi. 
Hocamız bize bu hafta davet konusunu işledi. Allahu Teala Ali İmran suresi 104. ayetinde Sizden, hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır. Allahu Teala Bu ayette müminlerin bazı özelliklerini anlatmaktadır. İnsanların kurtuluşa ereceği bazı özellikleri anlatıyor.
   
Yine Ali İmran 110. ayette ise Siz, insanlar için ortaya çıkarılan, iyiliği emreden, kötülükten alıkoyan ve Allah'a iman eden hayırlı bir ümmetsiniz. Kitab ehli iman etmiş olsalardı, bu kendileri için daha hayırlı olurdu. İçlerinde iman edenler olmakla beraber, çoğu fasıklardır diye buyurmuştur yüce rabbimiz.  Fussilet 33. Ayetinde Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve “Kuşkusuz ben müslümanlardanım” diyenden daha güzel sözlü kimdir? Diye buyurmuştur.
   
Efendimiz bir  hadisi şerifinde ise Peygamber Efendimiz bu konudaki hadisinde şöyle buyuruyor; Hz. Muhammed (s.a.v.) iyiliği emretme ve kötülükten
alıkoyma ilkesini önemli gördüğünü söz ve uygulamalarıyla göstermiştir. “Sizden her hangi biriniz bir kötülük görürse eliyle düzeltsin. Eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin. Ona da gücü yetmiyorsa kalbiyle buğzetsin (O kötülükten hoşlanmasın). İmanın en zayıfı da budur.” Efendimiz bu hadisiyle bir kötülük görüldüğünde onun mutlaka elle düzeltilmesi gerektiğini açıklamıştır. Kişi eliyle düzeltmeye güç yetiremiyorsa kötülüğü yapan kişiyi uyarmalıdır. Buna da gücü yetmiyorsa yapılan kötülüğü kalbiyle reddetmelidir.

Sohbetimizin ardından misafirlerimize ikramda bulunuldu.