Özgüven, Özeleştiri ve Özveri « Haberler Bağcılar
Özgüven, Özeleştiri ve Özveri

Özgüven, Özeleştiri ve Özveri

29 Ekim 2018
597

Bağcılar Temsilciliğimizde 16 Ekim Salı akşamında yaptığımız sohbetin hatibi değerli hocamız Ramazan Kayan idi. Ramazan hocamız, bizlere özgüven, özeleştiri ve özveri başlıklarıyla özümüze nasıl dönebileceğimizi beyinlerimize işleyebileceğimiz bir netlikte açıkladı.

Özgüven konusunda, Kur'ân'ın birçok yerinde bizlere işaretler olduğunu vurgulayan hocamız, "Kur'ân'ın bir diğer adı nedir?" diye bana sorulsa “umuttur” derdim" diyerek, Kur'ân’da müslümanlar için hep umudun aşılandığını, bizler için karamsarlığın olamayacağını hatırlattı ve bu konuyu Kur’ân'dan güzel örneklerle aklımıza yaklaştırdı.

Özeleştiri noktasında ise müslümanların kendilerine gelebilmeleri için istiğfarı sıkça yapmaları gerektiğini hatırlatarak, Kudüs'ün neden bir asırdır Müslümanlardan ayrı kaldığını bir düşünmemiz gerektiğini ve bu konuda nerede hata yaptığımızı gözden geçirmemiz gerektiğini vurguladı. Eğer başarılarımızın ardından geceleri Allah'a istiğfar etmiyorsak, başarılarımızın başarı olmaktan çıkacağını ve başarının Allah'tan geldiğini unutmamamız gerektiğini bizlere hatırlattı.

Hocamız özveri konusunda da bizlere çok görevler düştüğünü, bu noktada her birimizin maddi-manevi fedakârlık yapması gerektiğini hatırlattı.

Sohbetin sonunda da değerli hocamız, bir dava adamının özgüven, özeleştiri ve özveri başlıklarını içerisinde kendisini hissettirdiği bir mektubu okudu ve bu duygusal mektupla beraber sohbetini bitirdi.