ÖĞRENCİ OKURLARIMIZDAN KİTAP İÇİN YAZILMIŞ SATIRLAR 3 « Genel Haberler
ÖĞRENCİ OKURLARIMIZDAN KİTAP İÇİN YAZILMIŞ SATIRLAR 3

ÖĞRENCİ OKURLARIMIZDAN KİTAP İÇİN YAZILMIŞ SATIRLAR 3

Yazar: İkra Admin
13 Kasım 2018
399

OKUMANIN ÖNEMİ

Okumanın  önemi  Kur-an-ı  Kerimde “ikra” kelimesi ile anlatılır. Okumak bizim kelime darağacımızı da geliştirir. Bizim okul hayatımızda ve iş hayatımızda bizlere çok yardımcı olur. Genel kültürümüzü geliştirmemize yardımcı olur. Yeni bilgiler ediniriz. Asırlar önce yaşanan olayları sanki gözümüzle görmüş gibi oluruz. Son yıllarda çok sorulardan sorulardan birisi “çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi?” sorusudur. Bu sorunun cevabı tabiki de çok okuyan bilir. Neden mi? Çünkü gezmenin bir sınırı vardır fakat okumanın bir sınırı yoktur. Ayrıca kitap okuyarak ilginç bilgiler de öğreniriz.

Kitap okumak bizim zeka ufkumuzu genişletir. Okumak dini açıdan ve günlük hayat açısından bizi, okumayan insanlardan önde tutar. Biz okumayı öğrenerek gelecek nesillere de örnek olmuş oluruz. Dinimizin bize yasakladığı veya emrettiği kuralları da öğreniriz. Çok okuyan kişiler kitap da yazabilir. Bizler okumayı öğrenerek yalnızca dünya hayatında huzur bulmayız, hem dünya hayatında hem de ahret hayatında huzur buluruz.

Çok okumak bizim gelecek hayatımızda da çok etkili olacaktır.

 

                                                                                                                           

                                                                                                                  ZEYNEP ÇAVUŞ  7-B / 860

                                                                                      Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

 

KİTAP OKUMAK

 

Kitabın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Kitabı, aslında kitabı her zaman okumalıyız.

Mesela bir konu işlemiş olabilirsiniz. Fakat kitapta yazıyor olabilir. Ve her şey çok güzel olur, mutlu oluruz. Mesela siz bir gün kütüphaneye gittiniz, bilgisayar veya tablet, telefon vb. bir şeyden girdinİz fakat kitapta ve internette aynı değil ve biz de kitaba güveniriz.

Kitabı sürekli boş kaldığımızda okumalıyız. Kitap okuyarak zihin kütüphanemizi geliştiririz. Hiç bir kitabı yarım bırakamayız çünkü içindeki bilgiyi merak ederiz. Kitabı büyük, küçük, yaşlı, genç demeden okumalıyız. Kitabı oku boş kalma kitap zararlı değildir.

 

                                                                                                                        TUĞÇE KUŞ 6-A / 645

                                                                       Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

 

KİTABIN ÖNEMİ

Kitap okumak insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. İnsan kitap okuyarak büyür ve gelişir. Kitap okumayan insanlar ise hiçbir şey öğrenemez.

Kitap okumak dünyaya bakış açımızı geliştirir. Bize hayatı sevdirir. Yani bizi doğru yola sürükler.

Kitap okumak düşüncelerimizi olgunlaştırır.Hayal gücümüzü geliştirir.Zihnimizi açar.Aynı meyve ve sebze gibi ve bir ilaç gibi bizi sağlıklı kılar.Bu yüzden kitap okumayı sevmeliyiz.  

Sıra geldi bana. Ben en çok hikaye ve masal türünden hoşlanırım. Heyecanlı ve maceracı oluyor. Romana da merakım var ama çok okumuşluğum yok. Eğer siz kitap okumayı çok seviyorsanız türü hiç önemli değildir. Kitap okumak önemlidir.

 

 

                                                                                              SEVDE NUR ZENGİN 6-A / 603

                                                                   Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu

 

 

KİTAP OKUMANIN ÖNEMİ

Benim adım Leyla şimdi sizlere kitap okumanın önemiyle ilgili bir kompozisyon yazacağım. Kitap okumak benim için çok önemli bir kavramdır. Ben asla kitap okumaktan bıkmam çünkü kitap okumayı çok ama çok seviyorum ve herkesinde okumasını istiyorum. Kitap okumak insanlara huzur verir, bilgi verir ve bize bir çok şey öğretir. Düşünsenize kitap okumayan insanlar hayatta ne kadar zorluk çeker. Mesela konuşma farkı vardır, kitap okuyanın kelime darcığı daha fazladır.

Kısacası kitap okuyalım ve kitap okumayı sevdirelim. Arkadaşlar sizin de bana katılacağınıza ve kitap okuyacağınıza inanıyorum.

 

                                                                                                                              LEYLA KURT 6-A  625

                                                                        Kırkağaç İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu