MEDENİYET GÜNEŞİ KÜTÜPHANELERDEN DOĞAR « Genel Haberler
MEDENİYET GÜNEŞİ KÜTÜPHANELERDEN DOĞAR

MEDENİYET GÜNEŞİ KÜTÜPHANELERDEN DOĞAR

Yazar: İkra Admin
26 Mart 2019
412

 

Ülkemizde 1964 yılından beri Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta Kütüphanecilik Haftası ya da diğer adıyla Kütüphaneler Haftası olarak kutlanır. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz 2019 yılının 25–31 Mart tarihleri arasını Kütüphaneler haftası olarak idrak etmiş olacağız.

Kitaplar, insanı diğer canlılardan ayıran aklın en güzide ürünleri, kütüphaneler de bu ürünlerin bir araya getirilip yine insanların istifadesine sunulduğu yerlerdir. İslâm medeniyeti, tarihte kitaplar ve kütüphanelerle ayrıcalıklı bir konuma gelip haklı bir şöhrete kavuşmuş ve bu parlak dönemlere Müslümanların siyaset, bilim ve ekonomideki üstünlük dönemleri eşlik etmiştir. Müslümanlar okumak ve kitaplarla aralarına mesafe koydukça, üstünlük ve hâkimiyet güneşi de kitaba yönelen yeni coğrafyalarda parlamaya başlamıştır. Bu gerçek, biz Müslümanların “kitap ve okuma” konusuna nasıl bakmamız gerektiğini de ortaya koymaktadır.

Elbette kitaplara ilgi ve okumak, bir haftayla sınırlandırılamaz. Ancak okumanın önemine vurgu yapmak ve kütüphanelerin kıymetini hatırlatmak için yine de bu özel günler iyi değerlendirilmeli ve farkındalık oluşturulmalıdır.

Bizler de İKRA ailesi olarak, kütüphaneler haftası vesilesiyle bir kez daha insanımızı kitaba ve okumaya davet ediyor; ev, okul, iş yeri, otobüs, metro… kısaca yaşadığımız her yeri kütüphaneye çevirmeyi ve bütün hayatımızı kitap ve okumakla doldurmayı diliyoruz.

                                                           İKRA (İlim, Kütlür ve Rahmet) Derneği