Beraat Kandili « Genel Haberler
Beraat Kandili

Beraat Kandili

Yazar: İkra Admin
03 Mayıs 2018
715

İKRA Derneği Esenyurt Temsilciliği olarak gerçekleştirdiğimiz sohbetimizin hatibi Bekir YILDIRIM Hocamızdı.

Sohbetimizin konusu: 
Beraat Kandili idi.
Özetle;

Öncelikle, çoğu kesimce yanlış bilinen bir konuya açıklık getirmek isterim. 5 vakit namazın ilki hangisidir diye sorulsa, eminiz ki çoğu kişi sabah namazı der. Fakat günün ilk namazı "akşam namazı"dır. Güneş batar, akşam namazı kılınır. Dolayısıyla ertesi günün ilk namazı kılınmış oluyor. İşte bu yüzden "Beraat Kandili" yarındır. (01.05.2018)

Beraat Kandili ne demektir?
Allah'ın ekstra rahmet, Lütuf ve mağfireti ile tecelli ederek kullarına bağışlama kapılarını ardına kadar araladığı, günahlarını affettiği, inananların dualarını kabul ettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla ödüllendirdiği zaman dilimidir.

Sözlük anlamı: Bir zorluktan kurtarmak ve "beri" olmaktır. 
Beri: Zorlukların dışında kalmak, olumsuzluklarla irtibatı koparmak.

Bu geceye, günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat Gecesi denmiştir.

Her yıl Şaban Ayı'nın 14. gününü 15. gününe bağlayan gece olan Beraat Kandili İslam dininde mübarek kabul edilen gecelerden biridir.

Diğer kandil geceleri gibi Beraat gecesini de ibadetle geçirmenin pek çok sevabı vardır. 

Peygamber Efendimiz (sav) Beraat Kandili hakkında şöyle buyurmuştur; 
"Şaban Ayı'nın 15. gecesi olduğu zaman gecesinde ibadete kalkın ve o gecenin gündüzünde (Kandil'den sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah'u Teala o andan fecir oluncaya kadar 'Benden mağfiret dileyen yok mu? Onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu? Onu rızıklandırayım. Bir bela ile müptela olan yok mu? Ona kurtuluş vereyim.'"

Başka bir hadis'te;
Hz. Ayşe Annemiz sorar: 
Bu gecenin diğer gecelerden üstünlüğü nedir ya Resulallah?
Hz. Muhammed (sav) Efendimiz şöyle cevap verdi: 
"Bu sene içinde doğacak her çocuk, bu gece özel deftere geçirilir. Bu sene içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip edilir. Bu gece herkesin ameli ve işleri Allah'u Teala'ya arz olunur."

Bizler insan olarak aciziz. Günah işlediğimizde, kimseyle paylaşmamalıyız. Allah ile aramızda kalmalı ki, kimseyi günahımıza şahit tutmayalım diye. 
Dedik ya aciziz diye. İnsanoğlunun ihtiyaçları sınırsız ve sonsuzdur. Neye ihtiyacımız varsa, Allah'tan istemeliyiz. Doğru adres, merci, makam orası çünkü. Her istediğimizi, karşılıksız ve minnetsiz verecek olan sadece O'dur. 
Peygamber Efendimiz (sav): "Çarığınızın bağı kopsa, Allah'tan isteyin." diye buyuruyor.
Ahmet, Mehmet, Ali vs. günah işledi diye İslam'a kızılmaz. Namaz kılan adam günah işledi diye namaz'dan kaçılmaz. İslam mükemmelliktir, mükemmeldir. Sıkıntı insanda, problem ve hata insandadır. İslam'da değil. Dolayısıyla Allah ile bağımızı çok güçlü tutmalıyız. Ne derdimiz varsa, ne sıkıntımız varsa Allah'a açılmalıyız. Bizim Allah'tan başka kimimiz var? Bizi O'ndan başka dinleyecek, anlayacak, bize çare olacak, gönlümüzü okşayacak kimimiz var? Baba evladı için birşey isteyecekse, evlat anne-babası için şifa dileyecekse, fakir rızık, zengin huzur isteyecekse, evsizler ev, evliler mutluluk isteyecekse sadece Allah'tan dileyecek, isteyecek. O bizim biricik Rabbimiz, canımız, ciğerimiz, herşeyimiz. 
"Ya Rabbim seni çok seviyorum, benim senden başka kimsem yok. Ben acizim, günahkarım, gamsızım. Ama sen yücelerin en yücesi, merhamet edenlerin en merhametlisi, affı ve sabrı sonsuz olansın. Beni bana bırakma Allah'ım, beni sensiz bırakma Allah'ım. Ne olur affet beni." diye yalvarmalı ve af dilemeliyiz.

Allah (cc) tövbeyi sıklıkla dile getirir. 
Tövbe etmek, özür dilemektir. Yaptığı hatadan, kusurdan, işlediği günahtan pişman olup Allah'tan af ve mağfiret dilemektir. Bunun için samimi olmalıyız, pişman olmalıyız ve bir daha aynı günaha bulaşmamak için gayretkâr olmalıyız. 
Allah'a yalvaralım, yakaralım af dilenmek için. Samimi bir şekilde tövbe edelim. Allah bizlere sayısız fırsat verir affetmek için.
Bir insana karşı hata yaptığımızda ondan özür dileriz. O kişi bundan hoşnut olur ve affetmek için fırsat verir.
Oysa Allah'a tövbe edersek, O'ndan özür dilersek bizi affetmek için milyonlarca kez daha çok sevinir ve fırsat verir. Yeter ki samimi olalım.

Bol bol dua etmeli, Allah ile bağımızı güçlendirmeli ve böylelikle kurtuluşa erenlerden olabilme ihtimalimizi arttırmalıyız.
Sonsuz ihtiyaçlarımızı verebilecek yalnızca Allah'tır. 

İnsan vücudundaki ayıpları örtmek için kıyafete sığınır, üşümemek için, ısınmak için yine aynı şekilde kıyafete sığınır. 
Dünyada sığınabilecek hiçbir sistem, kaynak, eşya vs. O'na (haşa) denk değildir. Öyleyse unutmamalıyız sığınacak kapımızı, Rabbimizi.
Dalgın da olsak, üşengeç de olsak Allah (cc) bu mübarek geceyi ve geceleri bizler için tabiri caizse bir "kıyak" olarak yaratmıştır. 

Allah (cc) Ali İmran Suresi'nde şöyle buyurmaktadır;


﴾133﴿ Rabbinizin mağfiretine mazhar olmak ve takvâ sahipleri için hazırlanmış olup gökler ve yer kadar geniş olan cennete girmek için yarışın! 

﴾134﴿ Onlar (takvâ sahipleri) bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcarlar, öfkelerini yenerler, insanları affederler. Allah işini güzel yapanları sever. 

﴾135﴿ Onlar çirkin bir şey yaptıkları veya kendilerine kötülük ettikleri zaman Allah’ı hatırlarlar da hemen günahlarının bağışlanmasını dilerler. Zaten günahları Allah’tan başka kim bağışlayabilir ki? Onlar, yaptıklarında bile bile ısrar etmezler.

﴾136﴿ İşte onların yaptıklarının karşılığı Rableri tarafından bir bağışlanma ve altlarından ırmaklar akan cennetlerdir. Onlar orada temelli kalacaklardır. Böyle amel edenlerin mükâfatı ne güzeldir!

Takva: Korunmaktır, her türlü zarardan uzaklaşmak, korunmak demektir.


Şöyle bir hayal kuralım. Farzedelim ki öldük! İnsanları, eş, çocuk, akraba, iş arkadaşları vs. Herkes ağlıyor ve ağıt yakıyorlar. Muhtemelen en çok anne ve baba ağlar. Belki eş de bir o kadar ağlar. Bizi aldılar gasilhaneye, yıkadılar ve bembeyaz bir kefene sarıp tabuta koydular. Götürdüler mezarlığa ve bizi gömdüler. Herkes gitti haliyle. Kaldık yapayalnız bir şekilde. 
Hesap günü geldi çattı. Sorular geldi.

Allah'a ne deriz?

Not: Her hafta Pazartesi günü saat 21:00'de ilim sohbetimiz devam etmektedir.
Sizi ve sevdiklerinizi bekleriz İnşaAllah.
Adres: Akçaburgaz Mah. 3050 Sk. No:8 D:15 ESENYURT