Şehit Mehmet Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerimizden « ANADOLU
Şehit Mehmet Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerimizden

Şehit Mehmet Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerimizden

Yazar: İKRA ANADOLU
16 Mart 2019
86

KİTAP RUHUN İLACIDIR

Kitaplar bize çağımızın en önemli zenginliği olan dilimizi ve zamanımızı en doğru şekilde kullanmamızı öğretir. Kitaplar gazete ve dergilere çok daha derin bilgi içerir. Kitap okumak bir yaşam biçimidir. Okuma alışkanlığı olmayan kişiler kitap okumayı gözünde çok büyük bir işmiş gibi görürler. Asla okumak istemezler. Neden mi? Çünkü kitap okumanın onların gözünde bir kıymeti yoktur. İnsan okuduğu sürece bunun getirisini, heyecanını her dönemde yaşar. Okumak ruhumuzu yüceltir ve insanlar bize daha fazla değer verir. “Kitaplar solmayan çiçeklerdir .” Onlara iyi bakmalıyız. Onları okumak için aldığımızda kapağını dahi açmadan bir köşeye koyarsak işte o zaman kitap solar. Kitaplar raflarda evimizin bir köşesinde öylece durmak için değiller. Onlar süs eşyası da değil. Onlar bizim geleceğimizin ve hayallerimizin başlangıcıdırlar. Unutmayın! “Yazarlar ölür ama kitaplar kalır.” Onlar hep bizimledirler. Kitap okumak hayata bakış açımızı değiştirir. Kültürümüzü artırır. Okumak için kitap aldığımızdan itibaren onunla birlikte içindeki hayallere dalarız. Zamanda yolculuk gibi adeta bazen en yakınımızdan çok kitaplar bizim en yakın arkadaşımız olur, dostumuz olur, ailemiz olur. Ne demişler “En büyük düşman cahil dosttur.” Onları yalnız bırakmayalım. Biz bıraksak da onlar bizi bekliyorlar. Kitaplardan bağımızı koparmayalım.

                                                                                                                                     Şeyma ÖZDEMİR 11-B

                    

                   

 KİTAP OKUMAK FAYDALARI

Kitap okumak ne demektir? Kitap okumak gidemediğimiz, göremediğimiz ve hatta hayal bile deremediğimiz yerlere bir bilettir. Kitap okumak bir rüzgâr gibidir. Devam ettikçe devam eder. Her kitabın kendine ait duyguları, mekânları, olayları, heyecanları vardır. Bir kitabın sonu kötü bitebilir. Birinin romantik, birinin korku ve bu kitapları okumak insandan insana değişir. Kimisi korku her kitabın kendine göre güzelliği vardır. Bir insan kitap okumak istemese de alıp başını okusa eğlenceli gelirse o kitabın sonunu merak edip okuyacaktır. Kitap okumak okumayı hızlandırır, bilgi veriri, bilmediğimiz kelimeleri öğreniriz, düşünce ufkunu geliştirir. Kişilerin olaylara bakış açısını değiştirir. Kitap kişilerin kelime dağarcığını geliştirir. Kitap okumak güzel bir uğraştır. Kişinin vaktini güzel geçmesini sağlar. Kitaplar hayal gücünün sınırlarını genişletir. Hayal gücü genişledikçe başarı ve mutluluk gelir. Bir kitabı okumak onu kendiniz için baştan yazmak gibidir.

                                                                                                                      Mine TUNCER  9-A 

 

 OKUMAK GÜZELDİR

Okumak bir gemi gibidir. İlerledikçe daha çok yeri keşfedersin. Kitabın derinlerine inildikçe hayal dünyasına dolarsın. Sanki kitabın içindeki olay gözünün önünden geçer. O olayın içindeymiş gibi hissedersin. Kitap okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsın bile. Mesela kitap okurken yemek yemeği bile unuturuz. Kitap insanı öyle bir içine aldırırsa birden her şeyi unutuverirsiniz. Öyle bir hayal gücü ki okumakta içindeki okuduğun her şeyi canlandırman gerekir. Canlandırınca okuduğunu anlarsın. Kitabın içinde ne olaylar olduğunda anlarsın. Okumak hayatın bir parçasıdır. Okumadan hayat geçmez. Hayatın anlamı okumaktır.

                                                                                                                Gülsüm ÖZÇETİN 9-A

 

 İKRA

Okumak her şeyden önce kişinin kendisi herkesten farklı kılmayı sağlayan bir eylemdir. İnsanların kendilerini geliştirmesi adına ve daha kaliteli bir hayat sürmesi için okumak, okumak gerekir. İnsanoğlu yaşadığı çevreyi geliştirmek, güzelleştirmek uğruna hep bir çaba içindedir. Çünkü bilir ki okumak kişiye kişiden topluma da içinde yaşadığı dünyaya yön verir.

Hayatta yaşamadan hiçbir şey öğrenemeyiz. Fakat kitaplar yaşamadan da bize bir şeyler öğretebilir işte bu yüzden kitaplar iyi bir dost ve güvenilir bir sırdaştır belki de iyi bir öğretmen…

Bu yazıyı okuyan herkese gencine, yaşlısına çocuğuna sesleniyorum. Kitap okumaktan vazgeçmeyin ki, sağlam bir temel üzerine inşa edilsin yaşamımız. Kitap okumak için bir sürü bahanemiz var aslında Oysaki kitap okumak için bir sebebimiz var mı? Sizi duyuyor gibiyim tabi ki yok. Neden yok hiç düşündünüz mü? Hayattaki tek amacımız kendimizi yarınlara ve yarının çocuklarına iyi bir örnek olarak yetiştirebilmek ve özümüzü bilmektir. İşte bu yüzden okumalıyız. Kendimiz için geleceğimiz için ve tabi ki de ahiret günü için.  Unutmayalım ki geçmişten kadim dostumuz, ebediyete kadar da bize en sadık yoldaş olacak bu hazineye gereken ehemmiyeti vermeliyiz.

Raziye GOBAR 11-B

 

 

KİTAP AŞKI

Bilirsiniz, bize büyüklerimiz sürekli “ Kitap okuyun “ diye tavsiyede bulunurlar. Demek ki onlar okuyup faydasını gördü ve bizimde bundan faydalanmamızı istiyorlar. Düşüncesi içinde olmalıyız ama kitap ne olursa olsun içten gelerek okunmalıdır. Bize okuyun dedikleri için değil gerçekten içten okuma yapılmalıdır.

Her kitap yeni bir ufuk açarken bilgi okyanusunda bir damladır bizim için. Kitapsız hayat susuz bir çöle benzer. Nasıl o çölü susuz geçemiyorsak, bu hayatı da kitap okumadan geçemeyiz en mutlu olduğumuz anlarda ve ya üzgün, moralimizin bozuk olduğu zamanlarda her sayfasıyla kelimesiyle yanımızda olduğunu hissettiren bir dostumuzdur kitaplar.

Kimsen yoksa bile eğer kitabın varsa yalnız değilsin. Çünkü kitaplar bizi asla terk etmeyecek tek gerçek dosttur.

İnsan okudukça yeni bilgilerle donanır okumak şu hayatta en değerli şeydir üzülürsün okursun, üzüntün geçer, canını sıkılır okursun keyfiniz yerine gelir.

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Mesela soruyu çözmek için anlamak gerekir. Anlamak için de okumak gerekir. Anlamak içinde kitap okumak gerekir. Ayrıca kitaplar kelime haznemizi geliştirir. Kitaplar bize birçok bilgide kazandırır. Toplum içinde bilgili insanlar her zaman iyi görünür, saygıyla karşılanır.  Kitaplar da bu yolda bizim en büyük yoldaşımızdır. O zaman ne duruyoruz? Raflarda bizi bekleyen hazinelerin farkına varalım ve kitap okuyalım. Unutmayın! Her kitap yeni bir dünyadır. Siz de dünyanızı hemen keşfetmeye başlayın. Yeni ufuklara açılın. Kitapla uçup gökyüzünde gezinin.

                                                                                                                                        Sevde YILMAZ 9-A